Podle policejní zprávy se tragédie stala při koupání šesti studentů Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně, kteří byli na školním výletě v Třeboni se svou třídní učitelkou, v rybníku Opatovický u autocampu Třeboňský ráj. Přivolaný lékař konstatoval smrt utonutím a nařídil zdravotní pitvu.

Jednalo se o studenta ze sexty mariánskolázeňského gymnázia. Informaci potvrdil ředitel Gymnázia a Obchodní akademie Mariánské Lázně Miloslav Pelc.
"Mohu jen potvrdit, že se jednalo o našeho studenta," uvedl ředitel. Školní výlet, na který studenti vyrazili do jižních Čech, škola ukončila předčasně. "Naši žáci se v pondělí vracejí zpět. Připravíme pro ně náhradní program," dodal ředitel.

Škola se až do vyšetření případu nebude k tragické události více vyjadřovat.

Smrt školáka pár dní před prázdninami otřásla lidmi v okolí.
„Nechápu, jak se mohl utopit,“ kroutí hlavou jeden z nich, který si nepřeje být jmenován, ale jehož jméno Deník zná. „Koupali se hromadně, tak se měli navzájem také hlídat. I když se ve vodě najednou ocitne dvacítka lidí, uhlídat se dají,“ dodává muž z prostředí kempu, který má se školními výlety zkušenosti. Na místě zasahovali hasiči a záchranáři, ale chlapci již nedokázali pomoci. Policie vzhledem k věku utonulého zatím bližší informace v neděli neposkytla.

Jednalo se o studenty gymnázia, kteří se šli odpoledne koupat. Jeden z nich se ale z vody nevrátil.

„Chlapec se zřejmě zúčastnil školního výletu,“ říká Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. „Při plavání s kamarády náhle zmizel pod hladinou. Pod vodou byl asi dvacet až třicet minut.“

Na místo dorazila záchranka, ale bylo už pozdě. „Zasahující posádka se i přes zjevné známky smrti mladíka pokoušela oživit, ale bohužel bez úspěchu.“

Policii byl případ nahlášen krátce po páté hodině odpoledne.„Vzhledem k věku oběti, které není osmnáct let, nemůžeme poskytnout bližší informace k tragickému případu,“ uvedla včera večer jihočeská policejní mluvčí Anna Drdová. Policisté v kempu prošetřovali okolnosti smrti a zjišťovali, zda někdo není za smrt školáka zodpovědný.

Na místo vyjeli také hasiči. „K Opatovickému rybníku přijeli po sedmnácté hodině třebonští hasiči i se člunem,“ říká Nicole Hovorková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. „Ani jej nepoužili, protože mladík byl mezitím vytažen.“

Na Jindřichohradecku to není první neštěstí při školním výletě. Asi nejznámější je případ Filipa Nemce z Cizkrajova.
V roce 2003 tehdy osmiletý Filip málem utonul při školním výletě v bazénu v Jemnici, kvůli čemuž má vážně poškozený mozek, ztratil hybnost, zrak a neobejde se bez cizí pomoci. Chlapec je stále ve stavu takzvaného bdělého bezvědomí.

Lenka Novotná