VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trest za pád sila tento týden zřejmě nepadne

Český Krumlov - Vzpomínky na chvíle, kdy přišli o své blízké, v úterý znovu vháněly slzy do očí příbuzných obětí předloňské tragédie vOmlenici na Kaplicku.

3.3.2010
SDÍLEJ:

Při zhroucení ocelové konstrukce v omlenickém zemědělském areálu zahynuli dva lidé.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Případ starý šestnáct měsíců, při němž se v areálu bývalého agrochemického podniku zřítila na pracovníky českobudějovické firmy nádrž s tekutým dusíkatým hnojivem, totiž začal projednávat Okresní soud v Českém Krumlově.

Tragédie, o níž se v Omlenici živě debatuje dodnes, krutě zasáhla do životů dvou rodin. Trosky věže na hnojivo usmrtily 62letého V. M. a 33letého J. R. z Českých Budějovic. Další dva dělníci utrpěli vážná zranění, s jejichž následky se potýkají dodnes.

Neštěstí se odehrálo ve čtvrtek 30. října 2008 krátce po 14. hodině. V době, kdy byla plněna jedna ze dvou vysokých zásobních věží tekutým dusíkatým hnojivem, opravovali pod věžemi dělníci havarijní záchytnou jímku.

Když byla nádrž na hnojivo zhruba ze tří čtvrtin plná, náhle praskla, proud hnojiva vylétl ven a nádrž se zhroutila k zemi. Hnojivo zachytila jímka, mimo ni se vlnou, která okraj zásobníku přeskočila, dostalo menší množství této látky.

„Toto bývalé středisko Agrochemického podniku Kaplice jsme chtěli využívat jako skladovací kapacitu pro kapalná a prášková hnojiva. Ze dvou věží, které jsme demontovali, jsme nechali udělat zásobníky na tekuté hnojivo DAM 390. A protože se jednalo o starší věže, preventivně jsme je nechali repasovat od odborné firmy, která se na to specializuje a má dlouhou tradici,“ vylíčil před časem Zdeněk Kubiska, ředitel společnosti ZZN Pelhřimov, jež areál v Omlenici vlastní. Generální opravu a navýšení nádrží s hnojivem zajistila firma Monticom.

„Je to hrozné, u soudu se vše projednává velmi podrobně, a tak vzpomínky rychle ožívají. Vdova po panu M. se dnešního jednání původně chtěla zúčastnit se mnou, ale nakonec si to právě kvůli opětovnému připomínání detailů tohoto neštěstí rozmyslela,“ uvedl v úterý po dopolední části hlavního líčení pozůstalý po jedné z obětí.

Obžaloba, kterou přednesla českokrumlovská okresní státní zástupkyně Blanka Klinovská, viní z neštěstí Vadima M., finančního manažera a správce majetku společnosti ZZN Pelhřimov, Jaroslava L., svého času realizačního manažera společnosti Monticom, která zajistila generální opravu a navýšení kapacity nádrží s hnojivem, a Bohumila D., jehož firma Biomont tuto opravu na základě objednávky od Monticomu zajistila.

„Zaměstnanci firmy Biomont pracovali nekontrolovaným způsobem bez zpracovaného projektu a přesného technologického postupu. Obžalovaný Bohumil D. pak práci předal objednateli a vystavil potvrzení o kvalitě provedených prací, aniž by tuto práci zkontroloval jinak než vizuálně,“ citovala z obžaloby Blanka Klinovská.

Doplnila, že Jaroslav L. jako zástupce firmy Monticom měl podepisovat protokoly o předání a převzetí díla pouze formálně a objednateli měl zaslat vyplněné protokoly o zkouškách nádrží se závěrem „nádrž je těsná, schopná provozu“, aniž by jako odpovědná osoba zajistil vodní zkoušku těsnosti této nádrže podle příslušné státní normy.

Hlavní příčinu neštěstí pak státní zástupkyně spatřuje v jednání Vadima M. ze společnosti ZZN Pelhřimov. Ten, přestože věděl o dosud neprovedené zkoušce těsnosti nádrže, nechal zaměstnance českobudějovické firmy Trach pracovat na opravě jímky v době, kdy se zásobníky nad ní plnily dusíkatým hnojivem.

Bohumil D. se před soudem hájil tím, že vše, co měl v rámci generální opravy a navýšení zásobníku na hnojivo v Omlenici vykonat, zahrnovala smlouva, kterou uzavřel s firmou Monticom.

„Tato práce nebyla nijak složitá, řídili jsme se technologickým postupem montáže, vypracovaným pro tento typ oprav. Není mi jasné, z jakého důvodu nádrž praskla. V žádném případě to ale nemohlo být kvůli poškozenému šroubu,“ uvedl Bohumil D. v narážce na znění obžaloby, podle něhož se zásobník na hnojivo zřítil poté, co se zlomil zkorodovaný šroub na koruně pláště nádrže.

„Zastávám názor, že já a moji lidé jsme tuto havárii nezpůsobili. I přesto mě neštěstí citelně zasáhlo, především kvůli obětem na životech,“ podotkl obžalovaný.

Svůj krok, kdy v příslušných protokolech označil nádrž v Omlenici po opravě jako bezpečnou a schopnou provozu, Jaroslav L. vysvětlit nedokázal.

„Bohumil D., s nímž jsem se po dokončení opravy věže sešel, mi řekl, že zásobník je bezpečný, a já už jsem si to neověřil,“ přiznal s tím, že s firmou Bohumila D. měl do té doby ty nejlepší zkušenosti.

Doplnil, že v protokolu o převzetí stavby byla rukou dopsána poznámka o dosud neprovedené zkoušce těsnosti nádrže, a tak Jaroslav L. očekával, že jej k provedení této zkoušky po dokončení technologické části celého díla vyzvou zástupci společnosti ZZN Pelhřimov.

Třetí obžalovaný, Vadim M., se úterního jednání nezúčastnil. „Požádal, aby se hlavní líčení konalo v jeho nepřítomnosti,“ vysvětlila soudkyně Jitka Juřicová.

Trojici mužů, kteří stanuli před soudem, klade obžaloba za vinu spáchání trestného činu obecného ohrožení. „Jaký trest pro ně navrhnu, zatím přesně nevím. Rozhodnu se i s přihlédnutím k výpovědím svědků a znalců v dalších dnech,“ řekla státní zástupkyně Blanka Klinovská.

Hlavní líčení trvá u Okresního soudu v Českém Krumlově do čtvrtka. Vynesení rozsudku v tento den však podle dostupných informací očekávat nelze.

JAK ŠEL ČAS:

30. 10. 2008: Pod troskami jedné ze zásobních věží na dusíkaté hnojivo v areálu bývalého agrochemického podniku zahynuli dva lidé, další dva byli zraněni.
Prosinec 2008: „Máme strach, že vyšetřování utichá, až vyšumí do ztracena,“ obával se pozůstalý po jedné z obětí Vladislav Michlík.
Leden 2009: „V této chvíli stále čekáme na znalecký posudek,“ uvedla českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková.
Květen 2009: Vyšetřovatel obvinil z trestného činu obecného ohrožení tři muže, kteří podle policie způsobili smrt dvou lidí.

Autor: Martin Tröster

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Hradci se setkali výsadkoví veteráni a jejich příznivci.
27

OBRAZEM: V Hradci se setkali výsadkoví veteráni

Ilustrační foto

V Dačicích rozdělili milion na sociální služby

OBRAZEM: Stříbřečtí se naladili na Vánoce divadlem

Stříbřec - Divadelní vystoupení ve Stříbřeci se odehrálo pod širým nebem.

Uprostřed týdne vás na Vánoce naladí koledy nebo vánoční tvoření

Jindřichohradecko - Ve středu se určitě nemusíte nudit doma, ale můžete si vybrat některý z našich tipů, kam se vydat za zábavou.

Knihovny zvou na kávu nebo besedu o kometě

Jižní Čechy – Vůni kávy bude mít předvánoční setkání účastníků Akademie volného času ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.

Představujeme prvňáčky z dalších základních škol

Jindřichohradecko - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti ze základních škol v Chlumu u Třeboně a Starém Městě pod Landštejnem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT