Jindřichův Hradec - O štěstí v neštěstí může hovořit dvoučlenná posádka soukromého ultralehkého letadla, které v neděli dopoledne létalo nad Jindřichovým Hradcem, když jeho let skončil na poli kousek před Políknem.

Pilota (53 let) odvezl s popáleninami vrtulník do českobudějovické nemocnice, další pasažér, rodinný příslušník, byl podle sdělení krajské policejní mluvčí Štěpánky Valentové ošetřen v jindřichohradecké nemocnici.

"Došlo k selhání motoru z neznámých příčin. Pilot použil záchranný systém, což je taková raketa s padákem, který ovšem nebyl řádně funkční. Padák se neotevřel a pyropatrona, kerá ho měla odpálit,explodovala v kabině," uvedl vedoucí ultralehkého odboru jindřichohradeckého aeroklubu František Marek, který byl na místě nehody. Sdělil, že oba členové posádky letadla po nehodě normálně komunikovali.

„Letadlo jsme sledovali a najednou zmizelo někde jakoby za nemocnicí. Když jsme po chvíli slyšeli houkat záchranku a hasiče, tak nás hned napadlo, že mohlo někde spadnout,“ uvedli manželé z Prahy, kteří let sledovali v centru města.

Kolem půl sedmé večer pak z neznámých příčin spadl u Nové Včelnice paraglidista, i k němu letěl vrtulník a podle policejní mluvčí Valentové utrpěl poranění dolních končetin. Podle posledních informací se jedná o muže z Jihlavska (31 let), který na nemotorovém praragaidingu nacvičoval vzlet a při pádu utrpěl zranění končetin.

Pohled na křídlo po nehodě. Autor: Deník/Lenka Novotná

Nehody nyní šetří policisté, na místo havárie letadla také včera dorazili letečtí inspektoři .