Bouřka doprovázená silným deštěm a větrem, která se ve čtvrtek večer přehnala nad Českokrumlovskem, „zatopila“ znovu Dolnotřebonínským.

Průtrž mračen s krupobitím opět prudce zvedla hladinu potoka, který protéká návsí. I když se potok ze zcela zaplněného koryta nevylil, dešťová voda přesto zaplavila průjezd sousedního domu důchodkyně Jitky Matějčkové a chodbu její sousedky v druhé půlce domu.

Novou záplavu zažila také nedaleká základní škola. „Vody sice už dovnitř nenateklo tolik jako při minulé průtrži, ale tak deset centimetrů vody v tělocvičně školy bylo,“ sdělil včera starosta Dolního Třebonína Pavel Ševčík.

Hasiči po bouřce na Dolnotřebonínsku zasahovali na dvou místech. „V 17.10 hodin čerpali vodu ze základní školy a v 18.08 hodin odklízeli ulomenou větev na silnici,“ informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

„To byla větev, která se ulomila z vrby a zatarasila místní komunikaci u Prostředních Svinců, jež vede směrem k Dolním Svincům,“ upřesnil starosta.

Voda Dolnotřebonínské pozlobila i přesto, že obec opravila část kanalizace na návsi a upravila a o něco prodloužila chodník u obchodu. „Požádáme ještě Správu a údržbu silnic, aby na návsi položili rygoláče, které by odvedly vodu, co teče k paní Matějčkové. Silné deště to zvládne, ale při velikých průtržích to stejně nepomůže,“ konstatoval Pavel Ševčík.

Dolnotřebonínští se nyní snaží zjistit, kudy do školy proniká voda. „Voda dovnitř teče někudy spodem. Zavoláme pracovníky VAKu, aby zjistili, jestli není příčina v kanalizaci,“ řekl starosta.