Vinen je zraněný, nikoliv pořadatelé.

Tak lze shrnout zprávu městských právníků, kterou si nechalo zpracovat vedení českokrumlovské radnice. Chtělo tak předejít spekulacím, zda pořadatelé slavností mohli zabránit tragédii, jež letošní svátek historie v Českém Krumlově poznamenala.

Přímo během slavností totiž z morového sloupu kašny na náměstí Svornosti spadl muž, jenž s těžkými zraněními skončil na ARO českobudějovické nemocnice.

„Ze stanoviska právníků jasně vyplývá, že organizátoři v tomto případě nic neporušili. Vše bylo zabezpečeno tak, jak být mělo,“ potvrdila ve středu místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

Jak doplnila, vina je podle právníků naopak na straně zraněného muže, jenž v rozporu s některými ustanoveními občanského zákoníku vyšplhal na kašnu bez souhlasu jejího majitele, přičemž hrozilo poškození památky.

Za tento přečin se však město nebude muže snažit nijak postihnout. „Myslím, že se potrestal sám až dost,“ uvedla Jitka Zikmundová v narážce na vážná zranění, která si mladík svou lehkovážností přivodil.

Jak ve středu Deníku potvrdil mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek, léčba probíhá úspěšně. „Stav muže se zlepšil natolik, že byl z oddělení ARO přeložen na traumatologii,“ uvedl.

Přestože po skončení letošních slavností museli pořadatelé čelit výtkám některých svědků neštěstí, kteří uváděli, že se události dalo včasným zásahem předejít, žádná speciální opatření se do příštího roku nechystají. A to právě i s ohledem na závěry čerstvé právní analýzy.

„Vše podstatné v této souvislosti řeší občanský zákoník. Zaměřit se chceme jen na to, aby se záchranáři v podobných případech dostali skrz davy lidí ke zraněným rychleji. Chceme také efektivněji využívat kamerový systém,“ naznačila Jitka Zikmundová.

Na záchraně muže se kromě pořadatelů podíleli také příslušníci záchranných složek, tedy zdravotníci nebo hasiči. Ani oni, podobně jako město, však neuvažují o tom, že by se muže snažili za jeho lehkovážnost nějak postihnout.

Takový postup se podle ředitele Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavla Rožbouda uplatňuje pouze v případech, které se kvalifikují jako zneužití požární jednotky. „To jsou třeba situace, kdy kdosi z recese ohlásí, že má v nějakém areálu vybuchnout bomba,“ vysvětlil Pavel Rožboud.

Výše nákladů za obdobný planý výjezd prý závisí na mnoha faktorech – sčítají se mzdy příslušníků jednotky za daný časový úsek či náklady na dopravu k zásahu. „Rozhoduje i množství nasazené techniky,“ doplnil Pavel Rožboud a dodal, že u diskutovaného případu náklady na výjezd po muži, jenž se z kašny zřítil zřejmě vlastní vinou, hasiči požadovat nebudou.