„Může také dojít k takzvané smrti ze záchrany. Organismus reaguje tak, že si zateplí tělesné jádro, srdce plus hlavu, kvůli čemuž se ochladí krev v končetinách. Při pokusu o rozhýbání může dojít ke komplikaci, kdy se dostane krev do srdce, což je smrtelně nebezpečné. Samozřejmě to hrozí, když je člověk ve vodě dlouho.“ Milan Bukáček
velitel českokrumlovských záchranářů

Jak těžké je zachránit člověka, pod kterým se propadl led, demonstroval mimo jiné sobotní čtvrtý ročník praktického semináře pojmenovaného Vyproštění – záchrana ze zamrzlé vodní plochy, který pořádali v Dolní Vltavici českokrumlovští vodní záchranáři a hasiči.

Od začátku roku bylo v jižních Čechách hned několik případů, kdy byli lidé kvůli propadnutí ledu v ohrožení života. I na Lipně se občas podobné případy stanou.

„Někdy je člověk v ohrožení života, jindy se propadne jen po kolena,“ řekl velitel českokrumlovských záchranářů Milan Bukáček. Jak dlouho se dá v ledové vodě vydržet? Podle Bukáčka je to individuální. „Záleží na fyzické kondici, zdravotním stavu, oblečení, trénovanosti. Jsou případy, kdy tam lidé zůstávají půl hodiny a pak jsou lidé, kteří vydrží bojovat jen pět minut. Je to také hodně o vůli,“ popsal Bukáček.

Seminář byl mířený jak na záchranné složky v čele s hasiči, policisty a zdravotníky, tak na veřejnost, která většinou vůbec neví, jak se v podobné situaci zachovat.

„Asi bych se snažila vylézt na led a ze všech sil bych křičela. Vůbec si to ale neumím představit,“ přiznala přihlížející Martina Janoušková.

„Veřejnost neví, co v podobných případech dělat, jak se chovat. Je to ale důležité. Když se něco stane na Lipně u Horní Plané, tak než na místo dojede záchranná složka, může být už pozdě. Je to problém,“ upozornil Bukáček.

Zároveň by si lidé měli uvědomit, že pomalu začíná přicházet jaro, tudíž nemusí být led za týden tak silný jako nyní. „Ta únosnost už nemusí být taková jako při poslední návštěvě. Na to pozor,“ dodal Bukáček.