„Během týdne jsme hlavně komunikovali s institucemi, jako je Inspektorát bezpečnosti práce v Českých Budějovicích, a poskytovali jim potřebné dokumenty,“ sdělil Zdeněk Kubiska, ředitel Zemědělského zásobování a nákupu, a. s., Pelhřimov, kterému omlenický areál bývalého agrochemického podniku patří.

„Například dokumenty o proškolení zaměstnanců nebo havarijní řád. Příští týden se uskuteční dílčí projednávání. Výsledek nevíme, ale domníváme se, že máme dokumenty v pořádku,“ dodal.

Mezitím se po regionu začala šířit fáma, že zemřel třetí ze zasažených dělníků.

„Není to pravda,“ ujistil už v úterý českokrumlovský kriminalista Lukáš Matuš. Z nemocnice byl již propuštěn zraněný šedesátiletý dělník. Jeho zraněný čtyřiatřicetiletý kolega, který opravoval záchytnou jímku pod věžemi, zůstává v krajské nemocnici.

Policisté pokračují ve vyšetřování, vyslechli zaměstnance ZZN i pracovníky firmy, kteří prováděli generální opravu věží.

„Brzy se spolu se znalci policie a pojišťoven sejdeme v Omlenici. Ti určí další postup a to, jestli už bude možné zbořenou věž rozebírat,“ řekl Zdeněk Kubiska.

„Hnojivo, které zůstalo v jímce, jsme přečerpali a odvezli. Nyní čekáme výsledek expertizy a stanovení příčiny tragédie. Nic předjímat nebudu,“ zdůraznil a ujistil, že s ZZN komunikuje se všemi, koho se událost dotýká včetně pozůstalých. „Je to velké neštěstí. Nikdo netušil, co se může stát,“povzdychl si.

Více se o tragédii dozvíte zde.