Tři lidé ve věku 70, 65 a 35 let byli evakuováni, nikomu se naštěstí nic nestalo. Situaci nyní posuzuje statik, který určí, jaký je rozsah škod a zda je objekt opravitelný.

Jedná se o starý, ale udržovaný domek, který se nachází naproti hasičské zbrojnici na průtahu městem u hlavní silnice I/38. Majitelé se domnívají, že příčinou mohou být otřesy z průjezdu kamionů a plně naložených náklaďáků těsně kolem domu v kombinaci s nedávnými vydatnými dešti. Terén mohl být podmáčený.

Na místo se v noci dostavila místostarostka města Jana Kiesewettwrová, která rodině nabídla jednu noc v náhradním ubytování. „Uvidíme, jak se bude situace nadále vyvíjet, zda je dům opravitelný, podle toho budeme nabízet pomoc,“ uvedla Kiesewetterová. Postižení obyvatelé nakonec volili přespání u příbuzných. Na místě hlídkuje městská policie, část silnice je vymezená páskou.

ROZHOVOR: To, co jsme uviděli, nám vyrazilo dech, říká majitelka řítícího se domu

V centru Moravských Budějovic se provalila krátce po půl noci štítová nosná zeď rodinného domku rodiny Švejdových. Její obyvatelé byli evakuováni, noc strávili u příbuzných. Rozrušená paní Švejdová se v doprovodu vnučky, která jí evidentně poskytovala velkou podporu, vrátila v sedm hodin ráno zpět, aby se podívala na rozsah škod a zjistila, co bude dál s celoživotně budovaným majetkem.

Můžete popsat, jak se to stalo?
V noci v půl jedné jsme uslyšeli podezřelou šupu, říkám, co se stalo? Jdeme se tam podívat a uviděli jsme tu zkázu. To nám vyrazilo dech. Nevím, co teď budeme dělat.

Ke které místnosti zeď patří?
Tam na tu stranu jsou dvě místnosti. Vyvalila se zeď u té přední. Je to pokoj syna. Měl tam spát. Ale bylo vedro, a tak si šel lehnout vedle. Jinak by ho to bývalo zavalilo.

Nabídlo vám město pomoc?
Nabídlo, vzápětí přijela místostarostka Kiesewetterová, ale my jsme nakonec dali přednost přespání u dcery.

Jak dlouho to tam případně bude možné?
To nemůže být nadlouho, protože má rodinu a byt není velký, tam se všichni nevejdeme, bylo by nás tam moc.

Kdo všechno v domě byl přítomný, když zeď spadla?
Já, manžel a pětatřicetiletý syn.

Máte dům pojištěný?
Nějakou pojistku máme.

Proč si myslíte, že se to stalo?
Tady je strašný provoz, barák stojí na frekventovaném průtahu. Co se staví obchvat města, těžké naložené náklaďáky jezdí jeden za druhým okolo. Otřesy a velké lijáky, které před pár dny skončily a podmáčely terén, udělaly své.

Co teď budete dělat?
Nevím, fakt nevím. Nechtějí nás pustit dovnitř (městská policie, pozn.red.), čeká se na statika. Vypnuli v noci elektřinu, máme mrazáky plné masa, protože manžel v sobotu slaví sedmdesátiny. Chystali jsme se na rodinnou oslavu, nevím co bude, jsem úplně vyřízená.