V kategorii dospělých jednotlivců se na nejvyšší stupeň probojoval triatlonista jindřichohradeckého TC Vajgar František Linduška, mezi jehož největší úspěchy v loňském roce patří stříbrná medaile z mistrovství republiky v olympijském triatlonu a druhá příčka v celkovém hodnocení Českého poháru.

Pětinásobná vítězka této ankety, biatlonistka a vytrvalkyně Pavla Schorná ze Starého Města pod Landštejnem, druhým místem potvrdila svou dlouhodobou vynikající výkonnost. V roce 2015 se stala trojnásobnou mistryní Česka a dvojnásobnou šampionkou Slovenska v letním biatlonu, ovládla Český pohár a na Světovém poháru v Německu získala stříbro.

Na třetí příčku odborná porota pasovala členku hradeckého Sdružení orientačních sportů Janu Benešovou, jež si vloni připsala například triumf na republikovém šampionátu a 14. místo na mistrovství světa v orientačním biatlonu.

Vítězkou ankety v kategorii mládeže do 18 let se stala veslařka VK Vajgar J. Hradec Michala Pospíšilová, která se v dorostenecké kategorii stala šestinásobnou vítězkou republikových šampionátů v různých disciplínách od skifu, přes dvojskif a párovou čtyřku až k družstvům a rovněž na trenažéru.

Druhou příčku z předchozího roku obhájil talentovaný novovčelnický atlet Marek Strnad, jihočeský žákovský rekordman v běhu na 800 metrů, jenž v roce 2015 vyhrál Evropské atletické hry v běhu na 1500 metrů, Run Tour v Praze na 1000 metrů a získal i bronzovou medaili na mistrovství republiky v běhu na 1500 metrů překážek.

Hokejistka Martina Zedníková z hradeckého KLH Vajgar skončila mezi mladými sportovci na třetím místě. V mateřském klubu tato obránkyně hraje s chlapci ligu mladšího i staršího dorostu, v dresu ženského družstva pražské Slavie vybojovala titul mistra republiky, na mistrovství světa žen skupiny B získala zlatou medaili a zahrála si i v juniorském výběru Evropy proti Kanadě.

Nejúspěšnějším sportovním kolektivem uplynulého roku se stali triatlonisté Tri Clubu Vajgar J. Hradec, kteří ovládli mistrovství republiky klubů v triatlonu i aquatlonu a druzí skončili v celkovém hodnocení Českém poháru. Oddíl, jehož duchovním otcem je Jan Vaněk, patří dlouhodobě k absolutní špičce v Česku a vyznačuje se především znamenitou prací s mládeží.

Před triatlety se tak museli sklonit i loňští vítězové. Basketbalisté BK Lions J. Hradec skončili na druhé příčce, když za sebou mají nejúspěšnější sezonu v historii klubu, kterou orámovali premiérovým postupem do play off a konečným osmým místem v nejvyšší soutěži Kooperativa NBL.

Třetí místo v anketě patří stejně jako za rok 2014 dorostencům kuželkářského oddílu Centropen Dačice, jimž se povedl husarský kousek v podobě obhajoby titulu mistrů republiky.

Sportovní hvězdou Jindřichohradecka roku 2015, kterou si zvolili čtenáři Jindřichohradeckého deníku, se stali opět hokejbalisté SK Suchdol nad Lužnicí. Tentokrát však nikoliv muži, jenž triumfovali tři roky po sobě, ale tým starších žáků, který úspěšně působí v nejvyšší soutěži své věkové kategorie.

Zvláštní cenu města Jindřichův Hradec za dlouholetou a prospěšnou činnost v tělovýchově a sportu si ze slavnostního večera odnesli někdejší předseda TJ Slovan a i nově vzniklého fotbalového klubu FK 1910 Stanislav Beran, renomovaná plavecká trenérka a jedna ze zakladatelek hradeckého Plaveckého klubu Jana Šimková a neméně úspěšný triatlonový trenér a funkcionář Jan Vaněk, jenž založil oddíl TC Vaněk, z něhož se později rekrutoval Tri Club Vajgar.

Novinkou v jubilejním desátém ročníku ankety je ocenění Osobnosti regionu. Prvním laureátem, jehož navrhlo okresní sdružení České unie sportu, se stal Josef Jelínek z Nové Včelnice, který je podepsaný pod mnoha úspěchy tamního vyhlášeného atletického oddílu, u jehož zrodu před 50 lety stál.

Poprvé se udělovala i Cena Josefa Masopusta, kterou převzal dlouholetý fotbalový funkcionář František Pešl z Třeboně.

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v úterý v podvečer v kulturním domě Střelnice v Jindřichově Hradci pod záštitou starosty města Stanislava Mrvky.

Nejúspěšnější sportovec roku 2015

DOSPĚLÍ
1. František Linduška
triatlon - Tri Club Vajgar J. Hradec
2. Pavla Schorná
letní biatlon, atletika - Klub biatlonu Staré Město
3. Jana Benešová
orientační běh a biatlon - Sdružení orientačních sportů J. Hradec
4. Renata Navrkalová
kuželky - Lokomotiva České Velenice
5. Václav Zajíc
triatlon - Jiskra Nová Bystřice

MLÁDEŽ
1. Michala Pospíšilová
veslování - VK Vajgar J. Hradec
2. Marek Strnad
atletika - TJ Nová Včelnice
3. Martina Zedníková
lední hokej - KLH Vajgar J. Hradec
4. Iveta Fairaislová
triatlon - Tri Club Vajgar J. Hradec
5. Matyáš Pospíšil
plavání - Plavecký klub J. Hradec
6. Šimon Řehula
triatlon - Tri Club Vajgar J. Hradec
7. Štěpán Svoboda
atletika - Jiskra Nová Bystřice
8. Nela Krajňáková
sportovní gymnastika - Slovan J. Hradec
9. Karolína Šimková
plavání - Plavecký klub J. Hradec
10. Vít Masař
karate - Karate J. Hradec Okinawa Goju Ryu Dojo

KOLEKTIVY
1. Tri Club Vajgar J. Hradec
triatlon – oddíl
2. BK Lions J. Hradec
basketbal – muži
3. Centropen Dačice
kuželky – dorostenci
4. Klub biatlonu Staré Město pod Landštejnem
letní biatlon – oddíl
5. SK Boxing Třeboň
box – muži