Adéla Záhorová (21, VS Tábor) skočila pátým pokusem svých letos nejlepších 614 (dále 604) a skončila pátá. Sedmnáctiletá Tereza Babická (Sokol) měla 604, ale to jí bylo málo a pátým skokem 607 vyrovnala svůj loňský krajský rekord dorostenek. V tabulce jihočeských žen je to třetí nejlepší výkon všech dob.

K vystoupení svých dálkařek říká trenér Couf: „Adélka Záhorová se po zimním zranění k tréninku dostala až na konci dubna, a tak nebyla tak připravená, jak by si přála. Přesto skákala moc pěkně. Škoda, že poslední měsíc měla problémy s odrazovou nohou, a tak cesta na šampionát byla pro ni zase trnitá. Ale v nejkvalitnějším závodě dálkařek za posledních 20 let se neztratila a ukázala, že se s ní musí počítat. Terezka Babická si taky vybrala horší období, v květnu byla na operaci slepého střeva a až v polovině června začala trochu trénovat. Sedmého července na lize skočila 580, což ukazovalo, že dálka by jí mohla i po té pauze jít. A za měsíc dokázala sedmé místo ve finále mistrovství jako nejmladší ze startovního pole a k tomu vyrovnat osobní a krajský rekord 607. S malinkými přešlapy předvedla přes 610, 615 - už se zase cítila lépe. Takže holkám velikánská poklona za to, jak se dokázaly poprat s nepohodou a zraněními, která sport provázejí…“

Na osmé místo v historii se dostala Johana Šímová (18, Nová Včelnice), dvanáctá na 400 překážek časem 63,15. Ze svého letošního maxima tak ubrala dalších půl sekundy. Její oddílová kolegyně Nikola Ježková (19) také rozhodně nezklamala, na 100 m zůstala se 12,22 jen dvě setiny sekundy za svým nejlepším výkonem ze zahajovacích závodů 1. června na domácím stadionu. Měla druhý nejlepší start ze všech závodnic! Skončila desátá.

Desátý byl ve stejné disciplíně také Tomáš Němejc (20, Sokol ČB). Byl to jeho první letošní start na otevřeném hřišti. Zaběhl 10,80 a letos je v kraji druhým běžcem po Jiřím Polákem pod jedenácti sekundami. „V zimě byl zraněný. Jarní přípravu absolvoval společně s Polákem. Ještě v polovině května dosahoval podobných tréninkových časů. Pak začal mít problémy s kotníkem. Jednalo se zřejmě o přetížení z doby, kdy jsme nemohli na stadion za koronavirových opatření a běhali jsme na asfaltu. Nyní trénuje asi pět týdnů,“ řekl našemu webu jeho trenér Tomáš Najbrt.

Dobrou bilanci Jihočechů doplňuje 12. místo Nikoly Ježkové na 100 m překážek v jejím druhém nejlepším čase v životě 14,85. Ve steeplu byla rovněž dvanáctá Lenka Pardamcová (Sokol) časem 12:14,14, na pětku přihlášený Roman Budil z Písku nestartoval.

V sobotu se v devíti disciplínách měnily nejlepší letošní české výkony, to dokazuje vysokou kvalitu soutěže. V neděli závody pokračují.