První soutěžní utkání odehrají Jihočeši ve středu na palubovce Opavy. „Bude to velmi těžké utkání,“ podotýká trenér jindřichohradeckých basketbalistů Karel Forejt, který si je vědom síly Opavy především v domácím prostředí. „Ve své hale je Opava pro své soupeře jedním z nejtvrdších oříšků. Budeme se ale prát, to je jasné,“ ujišťuje kouč.

Jindřichohradečtí basketbalisté vstupují do ligy podle svého trenéra s posíleným sebevědomím. Není divu, vždyť Fio basket vyhrál v přípravě sedm z devíti zápasů. „Výsledky přátelských duelů nepřeceňuji, bilance je to ale příjemná. Je to určitě lepší, než kdybychom do ligy šli s opačnou bilancí a pošramoceným sebevědomím. Zahráli jsme si s těžkými soupeři, takže v tomto ohledu jsme spokojeni,“ ohlíží se za přípravným obdobím Forejt.

Sám přitom dobře ví, že ligová utkání jsou úplně o něčem jiném. „Budeme hrát před zaplněnými halami, na hráče bude vyvíjen jiný tlak, tak uvidíme, jak to zvládnou. I proto je dobré, že jsme si v posledních zápasech zlepšili sebevědomí, než kdyby tomu mělo být naopak,“ myslí si trenér.

Kádr doznal oproti loňsku několika změn. Ze zahraničních hráčů v týmu zůstal jen britský podkošový hráč Chris Tawiah.

Jihočeši zkoušeli na začátku léta Američana Colemana, ten ale nenaplnil očekávání, a v průběhu prázdnin ho nahradil Cameron Jones. Dále přišel další zámořský basketbalista Danny Lawhorn a také dvojice Čechů. Ze Svitav k Vajgaru zamířil zkušený křídelní hráč Martin Bašta a z Pardubic další křídelník Lukáš Kantůrek.

Všichni noví hráči nastoupili i v poslední vítězné generálce proti Kolínu (Fio basket vyhrál 88:73) a vítězná sestava vstoupí i do premiérového duelu s Opavou. „Všichni hráči stávajícího kádru mají naší důvěru,“ říká Karel Forejt.

Novinkou je, že hlavní trenér bude mít hrajícího asistenta Stanislava Zuzáka.

O ambicích je podle Forejta předčasné hovořit. „Všichni se budou chtít dostat do play off a to stejné chceme i my. Nebudu říkat, že naším cílem je pouhá záchrana, i když jsme klub s nižším rozpočtem. Musíme však vnímat kvalitu ostatních soupeřů. Uvidíme, jak na tom budou, podle toho pak můžeme hovořit o našich ambicích,“ uzavírá toto téma trenér Jindřichova Hradce Karel Forejt.