Těžký los mají v úvodu Kooperativa NBL jindřichohradečtí basketbalisté. Proto nebylo divu, že před zápasem 5. kola bylo na jeho kontě vítězství prázdné políčko. Avšak na palubovce Opavy učinili Lvi za sérií proher tečku, když v napínavém zápasu porazili Slezany v prodloužení. V tabulce Lions jsou desátí a nyní mají před sebou domácí duel s jedenáctým Kolín. 

Zápas v Opavě načal trojkou domácí Petr Dokoupil, který měl být s Jakubem Šiřinou nejnebezpečnější zbraní Opavy. Na jejich bránění se Lvi hlavně chtěli zaměřit. Úvodní tříbodový koš byl na dlouho jediným světlým momentem slezského vystoupení. Poté přebrali otěže hry do rukou hosté. V polovině druhé minuty otočil Stanislav Zuzák stav na 5:3 a od té chvíle náskok Jihočechů narůstal. Opavská obrana neexistovala, v útoku se jí také nijak nevedlo. Nebylo divu, že Jindřichohradečtí vyhráli první periodu patnáctibodovým rozdílem.

Druhá čtvrtina také příliš nezměnila průběh hry. Hosté sice už neměli tak přesnou mušku, ale náskok neztratili, několikrát ho navýšili na 17 bodů rozdílu (11. – 27:10; 12. – 29:12; 15. – 35:18). Střelecky se dařilo hlavně Zuzákovi, jenž byl neomylný. První poločas vyhráli Lvi o jedenáct bodů.

Po změně stran se obrázek hry stále nijak neměnil, hosté měli nadále obrovskou převahu na doskoku (celkem 49:27, útočné 18:6!), jež se ještě znásobila poté, co se srazili Zuzák s Martinem Gniadkem. Domácí pivotman, jenž se do sestavy vrátil po rekonvalescenci, musel ze zápasu odstoupit se zraněním v obličeji. V 22. minutě Lions vedli o 14 bodů (52:38), těsně před koncem třetího kvartálu stále ještě o třináct (68:55). Pokaždé po koších lídra týmu Donalda Robinsona.

Ve čtvrté čtvrtině ovšem potkalo Lvy to, co v každém dosavadním zápase KNBL, a sice výpadek koncentrace. V předchozích mačích vždy způsobil porážku a v Opavě k ní moc také nechybělo. Jihočeský celek měl hru ve své moci, ale svými chybami soupeře postavil na nohy. Po koši výborně hrajícího devatenáctiletého Lukáše Stegbauera Lions vedli 70:58, ale poté začal kupit chyby.

Přišly kroky, ztráta míče při driblinku, ležérní rozehrávka a najednou byl stav vyrovnaný (37. – 71:71). Ze hry nedali hosté koš 6:12 min. a toto časové údobí prohráli 1:13! V čase 39:24 min. trefil domácí Radim Klečka trojku a Opava po dlouhé době zase vedla (77:78), vzápětí stejný hráč její náskok navýšil (77:80). Pětadvacet vteřin před koncem základní hrací doby Robinson snížil na 79:80, Klečka reagoval proměněním jedné šestky (79:81) a faulem na Robinsona. Ten oba trestné hody proměnil (81:81) a míč měla Opava, zbylo jí 9 vteřin. Naštěstí pro hosty Klečka poslední ranou minul.

Šlo se do prodloužení, v němž už se Lvi zase probudili. Po celou nastavenou pětiminutovku vedli, po koši Lamba Autreyho už o půltucet (43. – 87:81). Ovšem o výhru museli bojovat až do závěrečné vteřiny. Jednadvacet sekund před koncem totiž Jan Lyčka trojkou srovnal na 90:90. Poté Zuzák proměnil dvě šestky a hned nato Stegbauer blokem učinil přítrž dalším choutkám Opavy na pokračování dramatu. Dva Robinsonovy trestné hody pak podtrhly zaslouženou výhru Lvů.

Petr Czudek, trenér Opavy: „Naše zápasová příprava přišla vniveč. My věděli, že je soupeř nebezpečný na útočné polovině, připravovali jsme obranu, ale zbytečně. Vůbec nám nefungovala, měli jsme problém s doskokem, chyběla koncentrace. Tenhle zápas jsme si nezasloužili vyhrát."

Radim Valcha, sportovní ředitel Lions: „Je to cenná výhra po velmi dobrém výkonu celého týmu. Škoda, že jsme si závěr tak komplikovali, ale tohle basketbal také přináší. Jdeme dál, liga je na začátku, před námi je ve středu Kolín doma. Na tento zápas se musíme soustředit. Myslím, že jsme výkonem v Opavě udělali tu nejlepší pozvánku pro diváky."

OPAVA – J. HRADEC 90:94 PP (10:25, 35:46, 58:68, 81:81)
Sestavy a body: Dokoupil 18, Šiřina 16, Cvek 15, Lyčka 11, Klečka 11, Blažek 11, Kvapil 4, Gniadek 2, Vlček 2 – Robinson 28, Zuzák 19, Novák 14, Autrey 13, Stegbauer 6, Šlechta 5, Andres 5, Battle 2, Vošlajer 2, Aušprunk, Hanuš.
Trestné hody: 23/18:28/21. Trojky: 10:9. Fauly: 27:24.
Rozhodčí: Matějek – Holubek – Jedlička. Diváci: 1101.

Autor: Roman Pišný