Domácí Lvi byli outsiderem a úspěch mohl očekávat málokdo, ale za svůj statečný výkon si nováček nejvyšší tuzemské soutěže i přes čtyřiadvacetibodovou porážku vysloužili dlouhotrvající aplaus a poděkování vděčných fanoušků.

Pětice českých reprezentantů, trojice Američanů, po jednom Srbovi a Řekovi, k tomu trenérské duo Ronen Ginzburg – Or Shvartz z Izraele. Tato multinárodní sestava Nymburka měla po celý zápas navrch. Pouze v úvodu hosté prohrávali 0:4, ale tuto ztrátu Petr Benda rychle dohnal. Pak se již ve vedení až do konce držel favorit, kterému první čtvrtina vyšla obzvlášť výborně. Nastřílel 31 bodů, a to především z lehkých pozic při rychlých protiútocích. Z této herní činnosti Nymburk vytěžil 15 bodů oproti dvěma bodům domácích.
Druhé herní období již bylo o něčem jiném. Jihočeši přestali ztrácet tolik míčů, v obraně i v útoku celé mužstvo strhl svou příkladnou bojovností Ondřej Dygrýn. Ve 38. minutě Jan Tomanec snížil na 35:43 a hostující lavička sáhla po oddechovém času. V těch chvílích byla hala u vytržení. První poločas Lions prohráli přijatelným desetibodovým rozdílem a donutili Nymburk nic nevypustit.

Po obrátce se střelecky v domácí sestavě chytil Roman Zachrla, jenž v první půli vyšel naprázdno. Po jeho koších Hradec poměrně dlouho dokázal držet osmi až devítibodový odstup. Poté se ovšem projevila veliká zbraň nymburského celku, což je střelba ze vzdálenosti za tříbodovým půlkruhem.
Trojky jako na běžícím pásu dávali Adrian Abrams, Miljan Pavkovič, Christos Tapoutos a hlavně Vojtěch Hruban. Poslední zmiňovaný je novou akvizicí z USK Praha, v minulé sezoně MNBL byl oceněn trofejí pro hráče s největším zlepšením.
Celkově hosté dali 13 trojek ze 17 střel, což je neuvěřitelných 76 procent úspěšnosti. Domácí celek se trefil pětkrát z 23 pokusů (22%). Jindřichohradečtí Lvi se rvali o přijatelný výsledek až do konce, i když stovce inkasovaných bodů stejně neunikli.
Trojciferný ukazatel na tabuli rozsvítil Drew Naymick 36 vteřin před posledním klaksonem. Hradečtí lvi nakonec šampionům z Nymburka podlehli o 24 bodů, ale přesto jim po utkání diváci za jejich výkon bouřlivě poděkovali.

„Naši hráči si zápas proti mistrovi užili, poprvé se v nejvyšší soutěži dostal na palubovku i mladíček Petr Šlechta. Byla to oslava basketbalu a diváci byli skvělí. Za celý tým jim děkuji za kulisu, kterou vytvořili. Pokud takovou atmosféru udělají i v zápasech s jinými soupeři, tak doma prohrávat nebudeme," prorokoval sportovní ředitel Lions Radim Valcha.
Lvy, kteří jsou v tabulce zatím šestí, čeká ve 4. kole MNBL duel na hřišti USK Praha. Na Folimance se bude hrát již zítra od 17.30 hodin.

J. HRADEC – NYMBURK 79:103 (17:31, 42:52, 60:78)
Sestavy a body: Pavlík 14, Tomanec 13, Dygrýn 13, Zachrla 9, Vošlajer 8, Kramný 7, Čech 7, Kysela 6, Fröhde 2, Novák, Šlechta – Hruban 21, Abrams 19, Taylor 16, Benda 14, Naymick 7, Sokolovský 5, Pavkovič 5, Houška 5, Nečas 5, Palyza 3, Tapoutos 3, Pomikálek.
Trojky: 5:13. Fauly: 30:30. Trestné hody: 35/30:32/24. Rozhodčí: Hošek, Galajda, Linhart. Diváci: 900.

Rekord neodolal
Středeční souboj jindřichohradeckých basketbalistů s mistrovským Nymburkem v Mattoni NBL sledovalo na 900 nadšených diváků a tento počet ustanovil nový rekord sportovní haly při basketbalovém zápase. Dosud totiž platilo, že nejvíce příznivců přilákalo počínání tehdejšího Slovanu na jaře roku 2003 v pátém rozhodujícím finálovém souboji oblastního přeboru s Pelhřimovem. Domácí borci, kteří se tehdy pod vedením kouče Miroslava Dvořáka opírali o zkušené harcovníky Stanislava Budína, Radima Šperla či Petra Štěbetáka, slavně zvítězili a postoupili do III. ligy. Hradeckým basketbalistům ve zbrusu nové hale před devíti lety aplaudovalo 650 diváků. Že nyní o rekord přišli, jim zřejmě vadí pramálo…