Pražané k zápasu nastoupili laxně, vypadali jako na pochodovém cvičení. V útoku si nepřihráli, do obrany se nevraceli. Domácí tým toho ovšem nedokázal využít. Jeho vedení 17:8 po první čtvrtině bylo k hostům milosrdné. Zajímavostí je, že všechny body J. Hradce dali jen dva hráči, a sice Deandre Upchurch (9) a Ratko Petrič (8). Ve druhém hracím období narostl náskok Fio Basketu na dvojciferný, avšak hra obou týmů klesla do podprůměru. Jindřichohradečtí se totiž přizpůsobili ospalému tempu Sov.

Druhé kolo nadstavby Fio Basket odehraje v sobotu 3. března v Brně (18 hodin).

Po změně stran se bohužel jihočeský tým neprobudil, pět minut čekal na první střelecký zásah. Za tu dobu se vývoj zcela otočil na stranu hostů, kteří se o přestávce nalokali živé vody. Hodně přitvrdili, najednou byli všude dříve, panovali na doskocích, míče putovaly z ruky do ruky a především propadávaly neomylně obroučkou Fio Basketu. Třetí čtvrtinu domácí mužstvo prohrálo 10:29!

V poslední periodě narostla ztráta „Bankéřů“ až na 17 bodů (32. – 42:59), přesto zápas nezabalili. S příchodem rozehrávače Lukáše Kantůrka hru zjednodušili a postupně manko stahovali až na rozdíl jediného koše. Pět vteřin před koncem snížili až na 70:71, ale pak čerstvý český reprezentant Ondřej Sehnal proměnil dvě šestky a pro domácí tým zbyl čas jenom pro super rychlé zakončení. Upchurchovi se nepovedlo, takže si USK Praha odvezl darovanou lacinou výhru.

Zdroj: Youtube

Rudolf Jugo, trenér Basket Fio banky J. Hradec: „Je pro mě těžké si vysvětlit, co se stalo v prvních pěti minutách třetí čtvrtiny. Bohužel, nedokážeme hrát celý zápas tak, jak chceme. My ukážeme, že basketbal hrát umíme, ale pak se vrátíme k naší hře z minulosti. Ke hře, kvůli níž jsme prohráli 21 zápasů! A to je pro mě něco neuvěřitelného! A nevím, jestli je to větší agresivitou soupeře, nebo větším tlakem, který vytvoří. Ale i na to musíme mít řešení. Někdy to mohou zachránit individuality, ale mnohem důležitější je najít řešení v celém týmu. Organizovaností dokážeme vyřešit každý problém, a na tom musíme v budoucnu zapracovat. Mě neuspokojí, že jsme prohráli takhle těsně. Výsledek je stejný, jako když podlehnete Nymburku o čtyřicet bodů. A já nechci prohrávat. Chci vítězit a nezáleží na tom, o kolik.“

Ilustrační foto.
Hradecké basketbalisty čeká 10 zápasů nadstavby

Christianos Chougkaz, trenér USK Praha: „Chtěl bych poděkovat svým hráčům za tuto výhru. Také oceňuji zlepšení našeho soupeře, které je opravdu znatelné zápas od zápasu. První poločas jsme čelili zónové obraně, která narušila naši koncentraci. Třetí čtvrtinu jsme odvedli kvalitnější práci, kdy jsme zatlačili na míč a přidali tolik potřebnou energii. V útoku nám stačilo si podávat míč. Díky reprezentační pauze jsme v kompletní sestavě odtrénovali pouze jeden trénink, a tím byl náš výkon velmi ovlivněn, a to zejména v prvním poločase. Věřím, že domácí tým získá další výhry, pokud bude hrát tak, jako dnes.“

Roman Pišný, Zdeněk Prager

Basket Fio banka J. Hradec – USK Praha 70:73 (17:8, 32:22, 42:51)
Sestavy a body: Upchurch 26, Petrič 13, Fait 12, Stegbauer 9, Sinadinovič 8, Zuzák 2, Bašta, Kantůrek, Rhymes – Bookert 19, Madsen 14, Michal Mareš 12, Křivánek 11, Raines 8, Sehnal 7, Štěrba 2, Tůma. Šestky: 6/5:19/16. Trojky: 11:9. Fauly: 22:13. Rozhodčí: Vondráček, Kapaňa, Znamínko. Diváci: 407.