Tři čtvrtiny se Lvi asi šetřili, aby v poslední periodě přejeli domácí celek silou parního válce. Neskutečný obrat přinesl jihočeskému týmu osmou výhru v sezoně, přičemž je na sedmém místě tabulky se stejnou bilancí jako má o příčku před ním Ústí nad Labem.

Právě s tímto soupeřem se Lvi střetnou v dalším pokračování nejvyšší soutěže. Proti Pandám nastoupí už zítra od 18 hodin v jindřichohradecké městské sportovní hale.

„Takový zápas jsem asi ještě nezažil a pravděpodobně už nikdy nezažiju," řekl na tiskové konferenci po utkání trenér jindřichohradeckých Lvů Karel Forejt.

Tvářil se při tom, jako by nejen stále nevěřil tomu, čeho byl právě svědkem a také vypadal, že mu je líto kolínského kouče Predraga Benačka za to, co s jeho týmem hosté za deset závěrečných minut provedli.

První čtvrtina byla z pohledu Lions laxní, hráčům se příliš nechtělo. Bojovnost byla ta tam, doskok téměř neexistoval. Agresivita v obraně a drzost v útoku také ne. Hosté vedli ve 2. minutě košem Stanislava Zuzáka 2:0, ale poté už jen ztráceli. Náskok Kolína se zastavil na jedenáctibodovém rozdílu po úvodní periodě.

V té druhé se obrázek hry změnil pouze v tom, že jihočeský tým zpřesnil koncovku, ale i nadále průběhu vládl Kolín. Především obr Aleš Chán dělal, co si zamanul. Z deseti střel v prvním poločasu proměnil devět. Po dvaceti minutách měl na kontě 18 bodů. Do přestávky šli Lvi s třináctibodovým mankem.

Těžko říci, jak probíhal program o pauze v jindřichohradecké šatně, ale po změně stran se na palubovku vrátil spící tým. Hosté byli hrozní. První koš dal Brison White po čtyřech minutách třetího kvartálu (24. – 36:56), další po 6 minutách Zuzák (26. – 39:59). Po smeči Pavla Harčára Lvi ztráceli již sedmadvacet bodů (28. – 39:66). V té chvíli by na výhru hostů nevsadil asi nikdo, snad jen oni sami.

Půl minuty před koncem třetí periody přišel na hřiště Adrian Melski. Poprvé v sezoně po dlouhé rekonvalescenci. Evidentně si chtěl návrat užít, na hrací plochu vlétl jako uragán. Možná právě jeho přístup strhl ostatní. Šel do toho natvrdo, za čtyři a půl minuty stihl tři fauly, ale také důležitý doskok a přesnou střelu za dva body, kterou rozjel zvrat (31. – 53:71). Trenér domácích začal tušit průšvih, bral si oddechové časy, střídal, ale na Jihočechy nic neplatilo. Celoplošný presink, který stál Lvy hodně sil, nesl ovoce. Přesně ve 33. minutě dal trojku Donald Robinson a stav byl 63:72.

První tři minuty třetího dějství vyhráli Lions 15:1! Poprvé dal koš Kolín ze hry až v 35. minutě, kdy smečoval Ladislav Horák a vrátil svému celku dvojciferný náskok (65:77). To se ovšem hosté nadechovali k závěrečnému náporu. Pětice Zuzák, Pavel Novák, White, Robinson a Lamb Autrey naháněla kolínskou kořist po celé ploše.

Domácí panikařili, nebyli schopni ničeho. Nedokázali míč rozehrát z autu, proměnit trestné hody, udělali osm ztrát (předtím za 30 minut jen dvě). Rozzlobený trenér Benaček z frustrace dostal technickou chybu, která také pomohla Lvům k obratu.

Podruhé se mužstvo z jižních Čech dostalo do vedení půlminutu před koncem Robinsonovou trefou na 84:82. Domácí kouč vytáhl trumf v podobě unaveného Chána, ale zkušený borec při trestných hodech zklamal. Naopak Novák proměnil obě šestky na 86:82. Kolínu pak už zbylo na možný obrat málo času, ale ani se mu nedostávalo psychických sil.

Predrag Benaček, trenér Kolína: „Gratuluji hostům k výhře. Nám se tohle stalo už potřetí za patnáct kol. Doma s Opavou, v Praze a teď s Jindřichovým Hradcem. Ve chvílích, kdy nás soupeř začne dotahovat, tak dostaneme strach. Dnes byla výborná dvojice Autrey a Robinson, to jsou hráči, kteří dokážou hru vzít na sebe, což nám chybí."

Karel Forejt, trenér Lions: „I kdybychom tady nevyhráli, tak si můj tým za to, že se nevzdal, zaslouží mou úctu a pochvalu."

KOLÍN - J. HRADEC 84:86 (25:14, 47:34, 71:48)
Body: Chán 19, Field 16, Horák a Hammond 15, Ličartovský 8, Faifr 6, Sýkora 3, Harčár 2 - Autrey 20 (11 doskoků, 5 asistencí, 4 zisky), Robinson 18 (7 doskoků), Zuzák 14, Novák 13, Vošlajer 8, Aušprunk a White 4, Šlechta 3, Melski 2.
Trojky: 4 - 7. Fauly: 21 - 29. TH: 35/20 - 23/21. 

Autor: Roman Pišný