Zápas nezačal pro Jihočechy vůbec dobře a úvod naznačil další dění. Ve čtyřiačtyřicáté vteřině se trefil svitavský Polák Pawel Mróz, pivotman s parametry 215 cm výšky a 115 kg hmotnosti otevřel střelecký účet důležitého duelu.

Obrovitý Tur dělal jindřichohradeckým Lvům pod oběma koši veliké problémy, jeho celková úspěšnost střelby byla 87 procent! Svitavy se dostaly do vedení, o které v první čtvrtině ani jedinkrát nepřišly.

V polovině sedmé minuty vedly již 21:9. V té době si konečně domácí šelmy uvědomily, že nejlepším útokem je obrana. Udělaly několik zisků, nepovolily hostům jednoduchou střelu, donutily je k chybám. Časové údobí 3:36 min. na konci první periody vyhrály 11:0, takže do druhého kvartálu šly pouze s jednobodovou ztrátou.

Hlavní podíl na dotažení měl rozehrávač Matej Venta, jenž jen za úvodní čtvrtinu stihl dát 13 bodů a doskočit 4 míče. O nadprůměrném výkonu slovinského basketbalisty nejlépe vypovídá součet validity, tedy potřebnosti pro mužstvo, který se zastavil u čísla 39!

Druhá čtvrtina začala velmi vyrovnaně, dlouho to nevypadalo, že Lions budou mít v poločasu třináctibodovou ztrátu. Na hřiště v domácím celku přišel Michal Fröhde a během chvíle nastřílel 6 bodů. Střídání za pivotmana Tomáše Vošlajera, který měl hodně faulů, bylo znouzectností, ale ukázalo se být výborným tahem. Fröhdeho koše znamenaly vyrovnání na 24:24 a v 16. minutě snížení na 28:33.

V těch chvílích mohlo několikrát propuknout „bílé peklo", kdy do bílého odění domácí fanoušci měli důvod bouřit. Vyburcovaným Lvům ovšem divácká motivace byla spíše na škodu, protože zcela přestali bránit. Například svitavský Tomáš Macela dal v krátkém sledu tři trojky, aniž by mu při střelbě někdo překážel. Lvi v polovině zápasu prohrávali 33:46.

Třináct bodů rozdílu bylo hodně, ale v basketbalu ani taková ztráta nic neznamená. Jenže domácí tým se nepoučil z chyb v první půli a nadále pokračoval v nezodpovědné defenzivní hře. Tuři dostávali příliš mnoho prostoru k tomu, aby svůj náskok v poklidu udržovali. Macela, Jiří Jelínek, či Tomáš Teplý při svých přesných střelách měli vždy dostatek času k tomu, aby přesně seřídili hledí.

Jindřichohradecký tým úvodní zápas nadstavby nezvládl, podal výkon, se kterým by těžko uspěl i v nižší soutěži. V dalším kole bude hrát příští středu 20. února v Chomutově (18 hod.) a pokud chce uspět, musí se rapidně zlepšit.

J. HRADEC – SVITAVY 75:92 (20:21, 33:46, 53:62)
Sestavy a body: Venta 27, Tomanec 15, Kraus 11, Pavlík 8, Fröhde 6, Vošlajer 4, Dygrýn 4, Zachrla, Čech, Eisman, M. Novák – Mróz 21, Deloach 18, Macela 17, Teplý 15, Jelínek 12, Moravec 5, Harčár 2, Sýkora 1, Šindelář 1, Sedlák.
Trojky: 6:10. Fauly: 29:23.
Trestné hody: 22/17:32/24.
Diváci: 500.
Další výsledky skupiny A2:
Ústí nad Labem – Chomutov 80:68, Levice – Opava 103:69.

Roman Pišný