Její zakladatel Julian Beťko začal s projektem po ukončení své profesionální kariéry v roce 2013 pouze se dvěma hráči. „Nejlepší způsob, jak zůstat u sportu, je předávat znalosti a mezinárodní zkušenosti mladým hráčům,“ tvrdí Julian Beťko.

Do Jindřichova Hradce přicházejí hráči z celého světa. Kromě tuzemských jsou to mladíci ze Slovenska, Španělska, Lotyšska, Estonska, Srbska, Maďarska, Polska, Baham, Litvy, Izraele, Ukrajiny, Gruzie, Švédska, Irska, ale i dalších zemí.

„Všichni přicházejí do GBA s cílem pracovat v elitním prostředí a dosáhnout v basketbalu něčeho velkého,“ podotkl.

Akademie hráčům pomáhá v individuálním basketbalovém rozvoji a také v oblasti vzdělávání. Díky tomuto přístupu se GBA rychle stala dominantní v tomto konkurenčním prostředí. Jako jediný klub v České republice za posledních šest let pravidelně získává medaile z Final 4 v juniorské extralize a těší se i ze tří titulů. GBA se zapsala do povědomí v České republice, Evropě a v USA.

V kultuře sportovního města hraje basketbal důležitou roli. Jindřichův Hradec má mužstvo v nejvyšší basketbalové lize a k tomu v roce 2019 přivítal GBA, aby pomohl rozvíjet mladý talent pro A-tým mužů a zvýšit zájem o sport v celém městě.

GBA se každoročně účastní celosvětových akcí včetně turnaje v USA. Také organizuje nejprestižnější juniorské klání v Evropě – Young Guns Invitational. V minulosti na jihu Čech přivítali budoucí hvězdy z Barcelony, Valencie, Mnichova, Říma, Bělehradu a dalších.

„Dlouhodobým cílem akademie po příchodu do Jindřichova Hradce a nově i při spolupráci s městem Pelhřimov je zvýšit basketbalovou úroveň v těchto městech, přilákat více turistů a vybudovat povědomí o těchto městech na světové basketbalové mapě,“ tvrdí Julian Beťko.

Trenéři akademie v současnosti pracují s více než 40 hráči, jejichž cílem je buď podepsat profesionální smlouvy, nebo obdržet plné stipendium na amerických univerzitách. S pomocí města akademie nabízí větší a lepší tréninkové zázemí a může ubytovat více hráčů.

V současnosti existuje šest týmu, v nichž hráči GBA hrají na nejvyšší národní úrovni. U17 a U19 GBA Lions Jindřichův Hradec, U19 GBA Sojky Pelhřimov A a B, prvoligoví muži Pelhřimova a konečně GBA Fio banka Jindřichův Hradec v nejvyšší Kooperativa NBL. Akademie je financována hlavně z ročních poplatků hráčů, z podpory města Jindřichův Hradec a partnerů klubu a akademie.

Za posledních devět let zajistila GBA 57 plných stipendií na amerických univerzitách a poslala 11 hráčů do profesionálních basketbalových týmu, včetně týmů EuroLigy.

Naši absolventi Marek Welsch, David Pekárek a Matěj Burda v současnosti hrají v naší nejvyšší soutěži. Po minulé sezoně odešlo devět skvělých hráčů do USA. Tyto výsledky posouvají GBA na absolutní evropskou špičku.

„Za tímto kvalitním basketbalovým produktem stojí mnoho basketbalových expertů, trenéři z americké NCAA nebo s rozsáhlými zkušenostmi z rozvoje elitních hráčů NBA a EuroLigy. Součástí týmu jsou také fitness specialisté z Litvy a Francie,“ připomíná Julian Beťko.