Přesto chtějí Jihočeši soutěž dohrát se ctí, což se jim v úvodním utkání jara v Pardubicích docela podařilo. Bohužel, bodový zisk z toho ani tentokrát nebyl. O čtvrté únorové sobotě se mělo v České republice konat 33 venkovních hokejbalových mistrovských zápasů, odehrály se však pouze tři, z toho jeden v extralize. Pardubickému týmu v Polabinách se podařilo hřiště upravit tak, aby bylo schopné hry.

Jindřichohradecký outsider k duelu přijel s poslepovanou sestavou plnou nováčků, takže panovala obava z debaklu. Avšak hostující celek, v němž byla pouze šestice hráčů z kádru áčka, předvedl statečný, obětavý a bojovný výkon, za který zaslouží plné absolutorium.

„Složil jsem sestavu z toho, co zbylo, přidal hráče z béčka a některé dorostence. Svým výkonem mě nikdo nezklamal, všichni zaslouží mé poděkování a obdiv. Počítám s nimi i do dalších zápasů," chválil své svěřence trenér Olympu Jaroslav Supek.

Hosté byli ve městě perníku naprosto rovnocenným protivníkem, favorit měl pouze platonickou převahu udržovanou častými přesilovými hrami. Úzkostlivě pískající duo bylo na celek z jihu Čech hodně přísné. Přesilovky dostaly kupodivu možnost hrát i hokejbalisté z Hradce. Ta první byla dvojnásobná, trvala sice jen čtyři vteřiny, ale Martin Marko jí využil za tři! Druhá početní výhoda přišla na konci druhé třetiny, znovu to bylo pět na tři. Přesilovka byla delší a znovu úspěšná. Na 2:0 zvýšil Martin Hunal.

Do 43. minuty tento stav platil a málokdo by si mohl pomyslet, že Pardubice mohou s výsledkem ještě něco udělat. Jenže do závěru utkání zasáhli sudí, kteří nejprve vyloučili Petra Kisse, pak druhého z elitních beků Ivana Adama, navíc Autosklo odvolalo brankáře.
To byla voda na mlýn pro domácího kapitána Petra Filipa, jenž ke konci vůbec neslezl ze hřiště, aby dvěma ranami během 50 vteřin vyrovnal a o dalších 75 sekund déle připravil vítězný gól Romanovi Krejčímu. Poslední úder inkasoval Olymp do prázdné branky, když ještě před třetí sirénou zkusil power-play.

„Dvaačtyřicet minut jsme hráli hokejbal. K tomu, co se tu dělo v závěru, se nemá cenu vyjadřovat. Moc mě mrzí to, že jsme nejspíše přišli o útočníka Milana Majerika. Má něco s levým kolenem, na hřiště se letos už asi nepostaví," smutnil kouč Supek.

PARDUBICE – J. HRADEC 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)
Branky: 43., 44. Filip., 45. Krejčí, 45. Mašík – 16. Marko, 29. Hunal.
Asistence: Waber 2, Krejčí, Filip, Kamaryt – Jann, Čapek, Kiss.
Střely na branku: 33:16. Vyloučení: 7:9, z toho T. Skřivánek (Pardubice) 10 minut osobní trest.
Využití přesilovek: 2:2. Rozhodčí: Prudík – Černý. Diváci: 102.
Olymp: Průša – Adam, Hunal, Kiss, Vácha – Čapek, Jann, Jindra, Klimeš, Majerik, Marko, Matějka, D. Mátl, Schramhauser.

Supek: Ke složení týmu se snad ani nemá cenu vyjadřovat

Jindřichův Hradec – Hokejbalisté Olympu měli před jarním pokračováním extraligy nepříjemnou jistotu, že nejvyšší tuzemskou soutěž po dvou letech opustí. A tato realita se během zimní pauzy promítla nejen do přípravy, ale především do složení hráčského kádru, což v rozhovoru potvrzuje i trenér Jaroslav Supek.

S jakým výhledem jste vstupovali do prvního zápasu jara?
Věděl jsem, že mi zbude tak maximálně jedna klasická formace z hlavního týmu, k tomu bude druhá z hráčů béčka a při troše štěstí postavím i třetí pětku z dorostenců. Bál jsem se výsledku, nakonec to pro nás mohlo dopadnout nad očekávání. Škoda, moc nechybělo.

Jak proběhla zimní příprava?
Stejně jako loni přípravu ovlivnilo špatné počasí, které nás na hřiště příliš nepouštělo. Museli jsme tedy vzít zavděk tělocvičnou. Z různých důvodů ovšem účast hráčů byla nižší než v minulosti. Nesehráli jsme ani žádný přípravný zápas.

Změnila se nějak sestava oproti podzimu?
Ke složení týmu se snad ani nemá cenu vyjadřovat, v sestavě nezůstal kámen na kameni. Zraněný je Martin Landkammer, nyní se k němu přidal Milan Majerik. Nevím, zda bude moci aspoň doma nastoupit Pavel Hembera. Na hostování do Suchdola odešel Marek Hembera, na odchodu je i brankář Jan Janák. Při pohledu na šíři kádru mi to připadá, že se Olymp vrací ke kořenům hokejbalu, kdy se také nastupovalo k zápasům v deseti lidech.

S jakým cílem jste šli do jarních bojů?
Chceme zápasy odehrát se ctí. Užít si je a s extraligou se rozloučit vítězstvím v posledním kole, kdy budeme na Hvězdárně hostit Plzeň. 

Roman Pišný