Jezdci zdolávali drezury, parkury a cross country. Veselou atmosféru na závodišti na okamžik zkomplikoval epileptický záchvat jednoho z přihlížejících.

Závodů se zúčastnili i zahraniční jezdci, český olympionik Jaroslav Hatla a úřadující mistryně republiky a pětinásobná vítězka finále Zlaté podkovy Radka Dvořáková. Podle vyjádření pořadatele Stanislava Šamala letošní ročník se uskutečnil pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje. „Military ve Dvorečku pořádám již patnáct let,“ sdělil Stanislav Šamal.

„Rád se sem vrátím,“ uvedl český olympionik Jaroslav Hatla, který zvítězil a obsadil druhé místo ve Stříbrné podkově. Zmínil i to, že naposledy zde startoval před sedmi lety: „Od té doby se mnoho změnilo. Pořadatelé odvedli kus práce. Trať byla pěkná a ustájení koní na dobré úrovni.“

Zda je kůň zdravotně způsobilý ke startu, měl na starosti veterinární dozor. „Kondiční zkouškou po krosech prošli všichni koně až na jednoho, tím byl Větřík jezdce Tomáše Kociána,“ upřesnil veterinář Petr Pejchal.

Veronika Plucarová z Jezdeckého klubu Nika z Valtínova vítězila v Bronzové podkově stylem start cíl. V soutěži startovala se dvěma koňmi Mairo a Norbel. „V Bronzové podkově jsem startovala poprvé. Nejvíce jsem se obávala skoku do vodního jezírka.“ řekla Veronika Plucarová.

Trenérka jezdkyně Michaela Kralertová upřesnila, že Veronika má tyto dva koně pouze měsíc a to je velmi krátký čas na to, aby se jezdec s koněm dobře seznámil. V letošním roce chtějí startovat na Mistrovství České republiky v kategorii dětí.

Zahanbit se nenechaly ani domácí jezdkyně. Kristýna Šamalová startovala na již osmnáctileté klisně Veladie, se kterou ovládla v loňském roce kategorii dětí. V Bronzové podkově obsadila dvojice čtvrtou příčku.

„Veladie je bývalá dostihová klisna a Kristýnka stále sbírá zkušenosti. Na domácí trati jsme chtěli, aby si v crossu vyzkoušela různé rychlosti,“ uvedl pořadatel závodů a majitel klisny Stanislav Šamal. Podle jeho slov by Kristýna letos měla startovat ve Finále Zlaté podkovy a také na Mistrovství České republiky dětí. Kristýna Böhmová na klisně rovněž z chovu Stanislava Šamala se umístila v Mistrovství oblasti Vysočina, který byl vyhodnocen v rámci Stříbrné podkovy na krásném třetím místě.

Jezdkyně s přehledem absolvovala bezchybný cross. „Závody se mi líbily. Mrzí mě, že se mi s Thálií nepovedla drezúra,“ řekla Böhmová. Tato jezdkyně se umístila na čtvrtém místě s klisnou Leony v Soutěži nadějí pro mladé koně.

V mistrovství seniorů na čtvrtém místě byla Hana Vrbová na koni Corelli z Jezdeckého klubu Nika Valtínova. „S výkonem jsem spokojená, s Corellim jsem začínala a startujeme poprvé v takto obtížné soutěži,“ uvedla jezdkyně Hana Vrbová. V nejobtížnější soutěži zvítězila Michaela Kvapilová na klisně Gina z Hřebčínu Kubišta.