Preambulí podzimu, zároveň mnohdy i uzavřením závodního dění na jindřichohradeckém rybníku Vajgar, bývá veslařská regata Chalupa Cup, který se v sobotu uskuteční již po jednadvacáté. O úspěšnosti veslařské regaty bude jako vždy rozhodovat svatý Petr a pakliže bude vstřícný k závodníkům, organizátorům a divákům, budou všichni se vstupem do podzimní nevyzpytatelnosti spokojeni.

Špatné počasí je nepřítelem „Chalupova poháru", vyhání fanoušky, způsobuje nekalosti veslařům i dračím kanoistům. Přejme si, aby o první letošní říjnové sobotě sluníčko hřálo, aby se neobjevil déšť, či dokonce sněhové vločky, i je už regata v minulosti zažila.

„Kéž by bylo tak pěkně jako loni," vzpomněl si na jubilejní dvacátý ročník místopředseda pořádajícího Veslařského klubu Vajgar Radim Staněk na to, kterak v minulém roce půl třetí tisícovka diváků v kraťasech a tričkách s krátkými rukávy obsypala nábřeží Ladislava Stehny i protější ochozy pod kostelem svatého Jana Křtitele.

Počasí sice jisté není, ale jistota kvalitní podívané je nabíledni. Na regatu se chystají mnozí čeští reprezentanti, kteří letos startovali úspěšně na mistrovství světa v jihokorejském Čhungdžu.

Hlavní hvězdou nesporně bude skifař Ondřej Synek, jenž přijede ověnčen čerstvým titulem světového šampióna. Obhajovat loňské vítězství z klasického skifu bude Milan Doleček, přihlášeni jsou bratři Jan a Ondřej Vetešníkové, kteří na MS byli členy posádky české čtyřky bez kormidelníka, jež tam skončila jedenáctá.

„O tom, zda přijede i skifařka Mirka Knapková, se rozhodne až těsně před startem," hovořil Staněk o závodnici, která měla letos spoustu lapálií se zdravím, ale i tak si v Jižní Koreji dojela pro bronz. „Cítí se už hodně unavená," dodal.

Svůj um předvede oddíl handicapovaných veslařů z Českých Budějovic, velká účast závodníků bude z několika pražských klubů, početná je výprava VK Jiskra Třeboň.

Chybět ve startovním poli nebude ani Václav Chalupa. Na počest tohoto pětačtyřicetiletého hradeckého rodáka se podnik koná. Fandové jej zří nejen ve veslařské lodi, ale bude plnit i roli kormidelníka při bitvě dračích lodí, které budou zápolit při distančním klání kolem Karolínina ostrova. K vidění bude jako obvykle i spousta dalších rámcových závodů, v nichž se objeví všechny kategorie mládeže, veslovat bude i přípravka.

„To jsou kluci a dívky, kteří poprvé sedli do lodí teprve před pár týdny," uvedl Staněk, jehož syn Radim také bude závodit. „Pojede v nejmladší kategorii. To by měl děda radost," připomněl místopředseda svého zesnulého otce Václava Staňka, jenž byl také výtečným veslařem a v minulosti Chalupovu regatu uváděl jako hlasatel.

PROGRAM CHALUPA CUPU
sobota 5. října - J. Hradec - rybník Vajgar

10:00 Sprinty Miroslava Strejčka" – mladší žactvo, starší žactvo, dorostenky, dorostenci.
12:00 O pohár Jihotvaru – dračí lodě
13:00 hlavní program
O pohár jindřichohradecké dvojky – dvojka „bez" mužů
Memoriál Karla Jedličky – skif mužů lehkých vah
Maters – veteráni
O pohár starosty Jindřichova Hradce – skif žen
15:30 Chalupa Cup – skif mužů

Autor: Roman Pišný