Na start se postaví jezdci 18 tuzemských i zahraničních stájí. Chybět nebude česká cyklistická špička, například Topforex – Lapierre, pražská Sparta, CK Příbram – Fany Gastro, Favorit Brno, dále slovenský národní tým do 23 let, dvě německé stáje, Rakušané či Dánové.

Pořadatelé z jindřichohradeckého CK RBB Invest zvolili profil tratí tak, aby závodníky co nejvíce prověřil.

V páteční časovce jednotlivců, která má start a cíl v Číměři, se cyklisté od 17 hodin vydají po mírně zvlněném terénu na osmikilometrový úsek do okolních obcí.

„Do Číměře se vracíme po dvaceti letech, je to tak trochu symbolické. Dva předchozí ročníky jsme časovku pořádali v Chlumu u Třeboně, ale nové vedení městyse rozhodlo, že cyklistiku nepodpoří,“ konstatoval ředitel závodu Jan Hájek.

Sobotní druhá etapa má centrum v Popelíně, kde se jezdi vydají na technicky náročnou trať v 11 hodin. „Pojede se celkem deset okruhů po okolí, což obnáší porci 163 kilometrů. Tato etapa má tři rychlostní a tři vrchařské prémie,“ informoval Jan Hájek. V Popelíně jsou rovněž připravené cyklistické závody pro děti.

Centrum RBB Tour bude v Českém Rudolci, kde se v pátek uskuteční prezentace jednotlivých týmů a v neděli v 11 hodin tam odstartuje závěrečná etapa. „Ta bude nejtěžší, je hodně kopcovitá a v jejím průběhu budou znovu tři rychlostní a stejný počet vrchařských prémií,“ zmínil hlavní organizátor.

RBB Tour prvním ročníkem v roce 2017 úspěšně navázala na mnohaletou tradici jindřichohradeckého cyklistického klubu v pořádání závodů Českého poháru mužů a mládeže. Organizování dvou různých klání za sebou v posledních letech vyústilo v myšlenku jednoho etapového.

„Závod je zároveň vzpomínkou na tragicky zesnulého kamaráda a vynikajícího cyklistu Jiřího Hudínka, od jehož smrti letos uplyne dvacet let,“ podotkl Jan Hájek.

V závodě se budou rozdělovat dresy po vzoru Tour de France. Tedy žlutý pro celkového vítěze, zelený pro vedoucího závodníka sprinterské soutěže, bílý s červenými puntíky pro nejlepšího vrchaře a bílý pro nejúspěšnějšího jezdce do 23 let.

Program RBB Tour

1. etapa – pátek 17. května

Číměř – časovka 8 km (17.00)

Trať: Číměř – Sedlo – Lhota – Číměř

2. etapa – sobota 18. května

Popelín – 163 km (11.00)

Trať: Popelín – Horní Olešná – Zahrádky – Bořetín – Česká Olešná – Popelín (10 okruhů)

3. etapa – neděle 19. května

Český Rudolec – 155 km (11.00)

Trať: Český Rudolec – Matějovec – Stálkov – Penikov – Český Rudolec (10 okruhů)

Jiří Hudínek.Zdroj: Václav KročákKdo byl Jiří Hudínek Závod RBB Tour je mimo jiné vzpomínkou na tragicky zesnulého cyklistu Jiřího Hudínka. S cyklistikou se poprvé setkal ve svých 10 letech, kdy se zúčastnil náborových závodů v cyklokrosu pořádaných TJ Slovan Jindřichův Hradec. O rok později na přeboru Čech v Pelhřimově obsadil třetí místo, a když v následujícím roce 1986 zvítězil v celorepublikovém mistrovství v časovce jednotlivců, nebylo pochyb, že se jedná o velice talentovaného rychlostního závodníka. Ve svém juniorském věku získal několik republikových medailí jak v kategoriích jednotlivců, tak i jako člen družstva na silnici a dráze.
Jako voják reprezentoval, pod vedením legendárního trenéra Pavla Vršeckého, tehdejší nejlepší československé armádní dráhové středisko Duklu Praha. I v kategorii mužů sklízel úspěchy a ocenění v národním i mezinárodním měřítku. Když svoji kariéru vrcholového sportovce v roce 1997 ukončil, vrátil se do Jindřichova Hradce a zapojil se do aktivní práce v oddíle cyklistiky, kde při výchově mladých cyklistů zúročil své zkušenosti.
Osud však vůči němu byl velmi krutý a jeho život zůstal nenaplněn. V červenci roku 1999 tragicky zahynul při autonehodě.