Velmi pěkný basketbal přineslo 8. kolo Kooperativa NBL, ve kterém se jindřichohradečtí Lions doma střetli se silnými Pardubicemi. Proti jasnému favoritovi předvedli bojovný výkon, i když nakonec dvanáctibodovým rozdílem podlehli.

Po necelých třech minutách Lvi prohrávali 0:11, takže bylo těžké nabýt dojmu, že bude k vidění vyrovnané utkání. Avšak domácí tým na nohy postavily oddechový čas kouče Karla Forejta a smeč Ryana Cantyho. V 9. minutě už byl stav 17:18, když svůj premiérový koš v KNBL dal pětadvacetiletý Terrell Lee Lipkins, nová americká posila na jihočeské rozehrávce. První čtvrtinu Pardubice vyhrály pětibodovým rozdílem, což nebylo nijak mnoho vzhledem k tomu, jak do zápasu vstoupily.

Hostům dělala problémy pohyblivost Lvů, jejich nasazení, dravost a neutuchající snaha získat balón. Bojovnost domácích byla někdy až kontraproduktivní, kdy se o míč rvali mezi sebou, aby z toho vytěžil soupeř. Tohle ovšem vyplývalo ze hry a hradeckým basketbalistům to nemohl mít nikdo za zlé. Díky srdci, které Lions do boje dali, se skóre otočilo.

Po koši Lukáše Stegbauera ve 14. min. poprvé v zápase vedli (25:24). Dvakrát se dokázali dostat do tříbodového náskoku (16. – 32:29; 17. – 34:31), přičemž výborně hrál hlavně Stanislav Zuzák, ale nebezpeční pro favorizovanou Beksu byla celá domácí sestava. Pardubice spoléhaly především na třiadvacetileté křídlo Domineze Burnetta z USA, jenž je na své první evropské štaci.

Pardubický klub jeho angažováním udělal nejlepší posílení mezi mužstvy v KNBL. Burnett byl zvolen hráčem utkání v J. Hradci, protože hosty táhnul v momentech, kdy je Lvi přehrávali. Spolu s krajanem Lambem Autreyem udrželi pětibodový poločasový náskok a po obrátce ho s přispěním dalšího Američana Jobi Walla stále měli.

Ve chvíli, kdy se jihočeští bojovníci po trojce Tomáše Šustka dotáhli na rozdíl jediného koše (24. – 54:56), to bylo právě toto trio, na které se mohli hosté spolehnout. Lvi za posledních šest minut třetí periody dali pouze dva body a tento úsek, který prohráli 2:13, o konečném výsledku rozhodl.

V poslední čtvrtině se Lions snažili o zvrat, nedali favoritovi ani chvíli vydechnout, vlastně vůbec nepustili pardubické opory z palubovky, což je už samo o sobě vizitka výborného výkonu. Domácí tým se po tříbodovém koši Malcolma Brookse (36. – 71:79) dostal na 8 bodů odstupu, ale více už zkušené Pardubice nedovolily. Zajímavý je pohled na celkovou valitidu všech hráčů, jež při poměru 82:88 ukazuje, že Lvi odehráli výborný duel, kde hlavní roli v jejich neprospěch bohužel hrály doskoky (26:42) a bídná střelba trestných hodů (50%).

Další utkání Lvy čeká v neděli 30. října od 17 hodin v Ústí nad Labem.

J. HRADEC – PARDUBICE 78:90 (17:22, 42:47, 56:67)
Sestavy a body: Šoula 18, Brooks 13, Zuzák 12, Canty 11, Tawiah 7, Fait 5, Stegbauer 5, Šustek 5, Lipkins 2, J. Satrapa, V. Novák – Burnett 20, Autrey 17, Wall 16, Nečas 10, Kohout 8, Škranc 6, Půlpán 5, Švrdlík 4, Potoček 2, Kotas 2, Formánek, Roub.
Trojky: 7:3. Fauly: 11:20. Trestné hody: 14/7:15/13.
Rozhodčí: Vondráček, Kučerová, Nejezchleb.
Diváci: 810.

Autor: Roman Pišný