Hostující Sovy přijely bez rozehrávače Quentina Petersona, druhého nejlepšího střelce KNBL. Ten odešel vydělávat do Jižní Koreje. Na lavičce hosté měli jen devět hráčů, nabíledni tak bylo, pokusit se je uhnat celoplošným presinkem.

Tato taktika ovšem Fio basketu příliš nevyšla, naopak Pražané měli cestu do domácího koše často doslova vydlážděnou. Domácí tým střelecky drželi Chris Tawiah, Cameron Jones a Stanislav Zuzák, trojku v závěru první periody přidal i Josh Turner. Na jejím konci platil smírný stav 24:24.

Ve druhé čtvrtině, jež utkání rozhodla, jindřichohradeckému celku odešla střelba. Hráči v útoku dělali jednu zbrklost za druhou, ztráceli míče. Kupříkladu Danny Lawhorn vyrobil pět ztrát. Na druhé straně si USK Praha pomohl střelbou z perimetru, díky níž si vybudoval až dvanáctibodový náskok.

Po změně stran se manko Hradce ještě prohloubilo. Do hry se jihočeský celek vrátil teprve v době, kdy na rozehrávku přišel devatenáctiletý mladíček Lukáš Kantůrek. Hrál jednoduše a účelně, prostor k vyniknutí dal Jiřímu Šoulovi, jenž na sebe vzal odpovědnost. Hosté nevěděli, co s ním počít. Po jeho koších domácí celek snížil na rozdíl osmi bodů (30. – 53:61).

Třetí herní období však orámovala šťastná trefa Michala Mareše přes dvě třetiny hřiště, kdy balon z jeho rukou propadl obroučkou až po čase. Takto inkasovaný koš s psychikou domácích hodně zacloumal, což se projevilo tím, že v prvních pěti minutách závěrečné čtvrtiny neskórovali (35. – 53:70).

Hradecká Basket Fio banka neuspěla ani ve Svitavách

Poté se ale začaly dít věci. Trojkou vše načal Martin Bašta, byl to patnáctý domácí střelecký pokus za tři body, ovšem teprve druhý úspěšný. Hned nato trefil trojku Šoula, pak proměnil jednu šestku trápící se Dalibor Fait, díky níž se probudil a najednou byl všude.
Lukáš Stegbauer sbíral míče pod oběma koši. Bašta, Zuzák v obraně lezli po kolenou, Šoula proměňoval nač sáhl. Třiatřicet vteřin před koncem byl po dvou Faitových smečích stav 72:75. Více už Basket Fio bohužel nestihl. Za posledních necelých šest minut si alespoň vysloužil velký aplaus fanoušků.

Karel Forejt, trenér Basket Fio banky J. Hradec: „Věděli jsme o tom, že soupeř je oslaben a hraje s úzkou rotací hráčů. Naším cílem byla celoplošná obrana, ale taktika nám nevyšla, protože jsem zvolil v prvním poločasu špatnou sestavu. Někteří hráči prostě vůbec tento způsob obrany neumějí hrát. Beru to na sebe, je to moje chyba. Teprve ve druhé půli, kdy už jsme měli velkou ztrátu, se na hřiště dostali převážně čeští hráči. Najednou se ukázalo, že umíme hrát to, co jsme chtěli produkovat po celé utkání. Najednou nás bylo plné hřiště, hosty jsme mocně dotahovali. Za druhý poločas jsme celkově dostali sedmadvacet bodů, z toho jen šest z vymezeného území. Předtím za první půli odtud o dvacet víc. Zlepšení práce pod naším košem je pozitivem, které zápas přinesl, ale celkově je to špatné, vždyť jsme prohráli poosmé v řadě. Uvidíme, co se bude dít v nejbližších dnech.“

Před hradeckými basketbalisty je nyní 4. kolo Českého poháru, v němž se již v úterý představí na půdě prvoligového Písku (19:00).

J. Hradec – USK Praha 72:77 (24:24, 39:50, 53:64)
Sestavy a body: Šoula 24, Tawiah 12, Zuzák 12, Jones 6, Lawhorn 5, Fait 5, Turner 3, Bašta 3, Stegbauer 2, Kantůrek – Michal Mareš 16, Madsen 15, Křivánek 13, Sehnal 12, Raines 10, Tůma 7, Petružela 2, Farský 2, Štěrba.
Trojky: 3:9. Fauly: 20:18. Trestné hody: 15/13:15/12.Rozhodčí: Baloun, Kec, Linhart. Diváci: 820. (rop)