Startuje společná česko–slovenská liga, Jihočešky začínají v Partizánskem
Jihočešky ale měly namále. Mezi českými týmy skončily v minulé sezoně na poslední příčce a následně neuspěly ani v baráži s prvoligovým Mostem. Jenže vedení soutěže rozhodlo o navýšení tuzemské kvóty ze šesti na osm týmů a zástupci klubu s radostí kývli na nabídku setrvat v této společnosti.
V základní části WHIL se utká osm českých a šest slovenských družstev systémem každý s každým doma a venku, což pro každý tým obnáší porci 26 utkání. Poté bude dekorován vítěz interligy a dojde k rozdělení na samostatné národní soutěže.
Čtyři nejlepší české oddíly postoupí do vyřazovací fáze (play off), z níž vzejde šampion i další medailisté.
Hůře umístěný kvartet se v nadstavbové části (play out) střetne šestikolově ve skupině o 5. až 8. místo, přičemž se započítávají jejich vzájemné výsledky dosažené v interlize. Poslední celek pak čeká přímý sestup do I. ligy.
Česko: Slavia Praha (vítěz interligy i mistr ČR), Britterm Veselí nad Moravou, DHK Olomouc, Sokol Písek, HC Zlín, Baník Most (vítěz I. ligy, postup z baráže), Házená J. Hradec, Sokol Poruba (2. tým I. ligy).
Slovensko: ŠKP Bratislava (mistr SR), Iuventa Michalovce, Duslo Šaľa, Štart Trenčín, Danlog Partizánske, BHK Gabor Bánovce nad Bebravou (vítěz I. ligy)
„Loňský ročník nemůžeme hodnotit jinak, než jako neúspěšný. Souhrou okolností jsme v interlize zůstali a naším úkolem proto bude dokázat, že do této společnosti patříme. To v praxi znamená, že naší hlavní prioritou je zachování interligové příslušnosti,“ prohlásil trenér jindřichohradeckých házenkářek René Kumpán.
Že to nebude jednoduché, o tom není třeba pochybovat. V porovnání s ostatními soupeři si totiž TJ Házená musí vystačit se skromným rozpočtem, jenž se pohybuje zhruba ve výši 1,5 milionu korun.
Z toho plyne, že na angažování výraznějších posil mohou na jihu Čech rovnou zapomenout a musí čerpat takřka výhradně z vlastních zdrojů, případně dát příležitost neokoukaným házenkářkám z nižších soutěží, které v sobě sice mají potenciál, ale postrádají zkušenosti.
Tým navíc po uplynulé sezoně opustily dvě členky širšího reprezentačního kádru. Spojka a nejlepší střelkyně Zuzana Kupková neodolala vábení ambiciózního mosteckého nováčka, kam odešla na roční limitovaný transfer. Brankářce Markétě Dolákové na jihu Čech zase vypršel časově omezený přestup a své služby nabídla dalšímu čerstvému účastníkovi WHIL z Poruby. Hostování z českobudějovické Lokomotivy pak ukončila i spojka Simona Klečacká.
Dres jindřichohradeckého družstva naopak oblékne hned trojice hráček z Třebíče – brankářka Eva Břížďalová, spojka Lucie Zbožínková a křídlo Eliška Horečková. Na interligovou soupisku byly zapsány i dvě dorostenky – gólmanka Šárka Michalová s pivotkou s Andreou Jonovou.
„Všechny zmiňované hráčky během přípravy naznačily, že by mohly být platnými členkami kádru, ale pochopitelně postrádají jakékoliv zkušenosti s nejvyšší soutěží, takže určitě nějaký čas potrvá, než si interligu osahají,“ připustil Kumpán.
Podle jeho slov by mělo velice mladé družstvo těžit zejména z kolektivního pojetí a dobré fyzické kondice. „Znovu mohu zopakovat, že základem úspěchu je důsledná obrana, z níž musíme vycházet. Prim by měla hrát především Iveta Matoušková, která kromě defenzivy dokáže i v útoku vázat dvě až tři protihráčky. A z toho je třeba těžit. V letošní sezoně bychom však měli být silnější i v přechodu do rychlého útoku, kde můžeme využívat novou posilu Horečkovou a uzdravenou Eliášovou,“ tvrdí.
Interlize by podle Kumpána měly stejně jako v uplynulé sezoně kralovat pražská Slavia a ŠKP Bratislava.
„My se však musíme soustředit zejména na duely s Pískem, Mostem a Porubou, neboť předpokládám, že právě s těmito soupeři budeme bojovat ve skupině o udržení. Myslím si však, že interliga bude po rozšíření atraktivnější a vyrovnanější než v minulých letech,“ dodal.