Po sestupu týmu z interligy by měla v tomto ročníku začít i nová éra tohoto sportu a období patriotismu, neboť klub jde do bojů pouze s hráčkami z vlastní kvalitní líhně, což za plus považuje předsedkyně TJ Házená Jaroslava Krupicová.

Interligu klub dokončil finančně vyčerpaný. Bude první liga levnější?
S tím, že by byla méně náročná ve smyslu financí, se dá těžko souhlasit. Nižší jsou odměny rozhodčích a delegátů, menší je startovné. Doprava však bude stejně drahá, akorát že nebudeme cestovat do slovenských Michalovců. Nájem haly pro tréninky a zápasy je stejný, za rehabilitaci a vybavení rovněž zaplatíme stejně. Interliga byla na pokraji našich finančních možností, nebylo na nákup hráček, nebyly peníze na soustředění v lepších podmínkách.

První ligu máte ekonomicky zajištěnou?
Interliga opustila Jindřichův Hradec, protože zbývaly finance jenom na nutnosti. Do této sezony máme peněz míň, není to žádná sláva. Je to o lásce k házené, o přesvědčení hráček a nás okolo, že tento sport k městu patří. Pokud se daří, je to krásná oběť.

Srovnejte výkonnostní úroveň první ligy a interligy.
Rozdíl je samozřejmý, i když přední týmy první ligy na nejvyšší soutěž aspirují. Jít výš ovšem nemohou, brzdí je totiž finance či nízká hráčská základna. Půlka celků v první lize je podle výkonů výrazně lepší té druhé poloviny.

Jak proběhla letní příprava?
Vedli ji stran žen Karel Petržala a dorostenek Iva Jonová. Kondiční tréninky venku začaly o posledním srpnovém týdnu, vše bylo spojené se čtyřdenním soustředěním v Třeboni, kde byly ženy i dorostenky společně. Pak se přidal i pobyt v hale a celkově bylo odehráno pět přípravných zápasů, jeden z nich proti třeboňským dorostencům. Utkání proti ženským týmům pro nás dopadla všechna vítězně, a sice doma proti Rakušankám z Atzgersdorfu, prvoligovým Českým Budějovicím a dvakrát s Bohunicemi, z toho jednou u nich v Brně.

Splnily přípravné duely svůj účel?
V zápasech nešlo o výsledky, ale o vyzkoušení natrénovaných kombinací v konfrontaci se soupeřem, o sehrání až souznění týmu, v němž jsou na jedné straně vyzrálé hráčky a na druhé spousta dorostenek.

Budou dorostenky zvládat zároveň svoji soutěž i první ligu žen?
Zařazení dorostenek do prvoligového kádru žen jsme podmínili jejich souhlasem a také tím, zda jsou přesvědčené, že tuto soutěž chtějí absolvovat. Vše jsme probírali i s jejich rodiči. Nikomu jsme nedali jako povinné, aby hrál. Pro dorostenky, jichž je v kádru žen osm, to bude zátěž fyzická i psychická, avšak jsou navyklé z dřívějška nastupovat ve dvou dorosteneckých kategoriích najednou. Mezi ženami to bude o něco náročnější, chce to čas.

Jaký cíl si tým vytyčil před vstupem do soutěže?
Tuto odpověď daly svým návratem do kádru Věra Neidrová, Lenka Pilařová a Karolína Urbanová. Toto trio přišlo s tím, že nenechá jindřichohradeckou házenou vymizet z mapy. Zatřesu se, když použiju slovo veteránky, ale právě ony jsou těmi, kdo pomohl stabilizovat tým. Přidaly se k nim Barbora Eliášová s Kateřinou Krupicovou, jež daly jasné stanovisko, že nejdou za nabídkami z interligových klubů, například z pražské Slavie. V průběhu července si odchod rozmyslely Andrea Davidová a Zuzana Kohoutová. Dohromady s talentovanými dorostenkami je velká naděje, že ženská házená v městě nad Vajgarem bude nadále kvalitně fungovat.

Řekněte, jaké jsou podle vašeho mínění slabiny a naopak přednosti družstva?
Slabinou se mohou stát termínové kolize zápasů, kdy současně budou hrát ženy a dorostenky. Předností je určitě psychická odolnost a zkušenosti hráček, jež dlouhou dobu působily v interlize, čtveřice z nich má za sebou během kariéry i nominace do reprezentací, což dokládá jejich výjimečnost.

Zkuste prognózovat, jak bude první liga vypadat.
My máme záměr takový, aby prostředí a atmosféra při domácích prvoligových zápasech zůstaly stejné jako v interlize. Chybět budou jen státní hymny a vlajky. Na některých postech máme sestavu slabší, ale doplňovat ji nebudeme hráčkami odjinud. V posledních dvou třech letech s přespolními házenkářkami spokojenost nijak velká nebyla. Přísně hodláme vycházet z naší hráčské základny. Máme na to, aby se tým pohyboval v lepší polovině soutěže, aby se stabilizoval a rok od roku stoupal tabulkou směrem výš. Favority asi budou celky Otrokovic, béčka pražské Slavie, ambiciózní je Plzeň. Role outsidera zřejmě zbude na nováčka z Českých Budějovic.

Co očekáváte od sobotní premiéry proti Porubě? Tipnete si výsledek?
Dorostenky mají volno, takže jsou k dispozici. Asi budou nervózní. Za sedm let v interlize máme přečtené soupeřky z mezinárodní soutěže, prvoligové celky jsou nám neznámé. Proto si netroufnu výsledek tipovat. Doufám, že na naší straně bude kvalita, zkušenost a zaplněná hala. Diváky tímto zvu do hlediště. Vstupné zůstalo na stejné výši, permanentky jsou rovněž nachystané.

Kádr TJ Házená J. Hradec

Brankářky: Andrea Bočková, Andrea Davidová, Petra Dušková.
Pivotky: Lenka Pilařová, Andrea Volárová, Anna Voldánová, Gabriela Zahradníková.
Křídla: Denisa Bílková, Tereza Buzková, Barbora Eliášová, Šárka Kočová, Věra Neidrová, Tereza Opelková, Tereza Rýparová.
Spojky: Kristýna Hanzalová, Sabina Jasanská, Zuzana Kohoutová, Kateřina Krupicová, Hana Olšarová, Karolína Urbanová, Michaela Vlková.
Trenér: Karel Petržala. Asistentka trenéra: Iva Jonová.
ZMĚNY
Přišly: Bočková, Dušková, Volárová, Hanzalová, Olšarová, Rýparová, Jasanská, Buzková (všechny z dorostu).
Odešly: Denisa Kylarová (do Písku), Eliška Horečková, Lucie Zbožínková (obě Velké Meziříčí), Klára Melichová (Olomouc), Veronika Prokešová (Háje Praha), Šárka Michalová, Jana Markesová, Andrea Jonová, Kateřina Maryšková, Jitka Matoušková (všechny ukončení činnosti).

Los 1. poloviny základní části I. ligy žen

1. kolo – 20. září
J. Hradec – Poruba B (18 hod.)
2. kolo – 27. a 28. září
Kunovice – J. Hradec
3. kolo – 4. října
J. Hradec – Most B (18.30)
4. kolo – 18. a 19. října
Otrokovice – J. Hradec
5. kolo – 25. října
J. Hradec – Vršovice (14)
6. kolo – 1. a 2. listopadu
Zlín B – J. Hradec
7. kolo – 8. listopadu
J. Hradec – HC Plzeň (14)
8. kolo – 15. a 16. listopadu
Kobylisy – J. Hradec
9. kolo – 22. listopadu
J. Hradec – Olomouc B (18)
10. kolo – 29. listopadu
J. Hradec – Č. Budějovice (18)
11. kolo – 6. a 7. prosince
Slavia B – J. Hradec
12. kolo – 13. prosince
J. Hradec – Havl. Brod (14)
13. kolo 20. a 21. prosince
J. Hradec – volný los

Pozn.: Venkovní zápasy Jindřichova Hradce zatím nemají upřesněné termíny.

Autor: Roman Pišný