Karviná, Jihlava – Ve třetím a čtvrtém kole extraligy se hokejbalistům jindřichohradeckého Olympu vůbec nedařilo. Do Karviné i na hřiště nováčka z Jihlavy sice odjížděli s myšlenkami na plný bodový zisk, realita však byla úplně jiná. Jihočeši oba duely hladce prohráli a v tabulce nejvyšší soutěže klesli na desáté místo.

Nejvyšší soutěž má nyní pauzu, kterou vyplní světový šampionát veteránů v Plzni. Během ní mohou hradečtí hokejbalisté přemýšlet, kterak si napravit reputaci v Ústí nad Labem a Mostě ( 29. a 30. září).

Olympu se v Karviné vždy dařilo. To však platilo pouze do letošní druhé zářijové soboty, kdy jindřichohradecký tým vlétl do utkání hodně ofenzívně. Tři minuty se hrálo před brankou domácích, hosté si vypracovali i veliké šance, ale na překonání karvinského gólmana Daniela Vaška recept nenašli. Naopak první pobyt domácího celku na polovině J. Hradce skončil vedoucím gólem, když se v závaru nejlépe zorientoval Palcer – 1:0. Chvíli po úvodní trefě hrála Karviná dvě přesilovky, ve kterých nic nevykoumala, ale z brejků dvou na jednoho, Olymp ani natřikrát proti Vaškovi neuspěl. Naopak ve vlastní početní výhodě Jihočechům utekl navrátilec z Vlašimi Wróbel a předvedl blafák, na nějž brankář Ondřej Průša neměl šanci reagovat – 2:0.

„I zbytek zápasu se odehrával v podobném duchu. My jsme tlačili, domácí tým spoléhal na brejky. Když už jsme dali gól na jedna ku dvěma, tak nám ho rozhodčí neuznali. Výsledek je sice pro nás možná až příliš krutý, ale bez vstřelené branky se každopádně vyhrát nedá," konstatoval útočník Olympu Martin Čapek.

Úvod střetnutí na jihlavském hřišti byl podobný tomu v Karviné. Rozdíl byl pouze v tom, že počáteční tlak Olympu byl ještě větší. Avšak hosté dvě šance zazdili a o další se připravili špatnou finální přihrávkou. Tento herní prvek byl během víkendu pro úspěch Olympu stěžejní, přesně si přihrát hosté neuměli při standardním počtu hráčů ani při přesilovce. Zato jihlavský nováček v početní výhodě kombinoval na jeden dotek a výsledkem bylo jeho dvoubrankové vedení. Nejlepší jihočeský tým přitom ještě přežil 110 vteřin oslabení tří proti pěti. Olymp se probudil až snížením na 1:3, které se zrodilo 43 sekund před koncem druhé třetiny. Do závěrečného dějství hosté vlétli plni elánu, ale o možnost zvrátit výsledek se připravili vlastní nedisciplinovaností.

„Extraliga se prostě ve čtyřech hrát nedá. Jihlava hrála tvrdě, ale férově. My jsme se s jejím pojetím nedokázali srovnat," přiznal upřímně Čapek.

Víkend Olympu, během kterého slavil 18 let od svého vzniku, tedy opravdu nevyšel. Pokud připočteme výbuch „béčka" v Písku 2:12 v nejvyšší jihočeské soutěži, je bilance týmu z Hvězdárny hodně skličující.

Fakta z extraligy
KARVINÁ – J. HRADEC 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky: 3., 30. Palcer, 9., 37. Wróbel, 26. Pietrasz. Asistence: Barnošák, Konečný 2, Kurz, Řehůřek.
Vyloučení: 10:9. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 21:22.

JIHLAVA – J. HRADEC 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 18., 23. Smutný, 12. Střechý, 45. Danko – 30. Čapek. Asistence: Jobák 2, Smutný, Danko, Střechý – Matějka, Maryška.
Vyloučení: 5:11. Využití: 3:0. Střely na branku: 33:24.
Olymp: Průša, Janák – Adam, Šperl, Kiss, Landkammer, Hunal, Gregor, Mátl – Maryška, Matějka, Čapek, Majerik, Plášil, Halabud, Klimeš, Bárta, Škarda, Marko, Schmidt.

Roman Pišný