Sobota, brzy po ránu. Na Zimním stadionu Jana Marka v Jindřichově Hradci je zatím potemnělo a absolutní klid. Ovšem zdánlivě. Členové pořádajícího Bruslařského klubu HC Vajgar jsou v pohotovosti už několik týdnů a i teď, ve chvíli, kdy většina obyvatel okresního města spí nebo možná teprve snídá, probíhají v zázemí ledové plochy poslední přípravy. Do zahájení čtvrtého ročníku krasobruslařského závodu Vajgarská pirueta zbývají poslední desítky minut.

V 9.50 hodin na plochu hradeckého zimního stadionu vjíždějí první rozjížďky. Nejmladší závodníci, tak zvaná přípravka, jsou na ledě. Střídají se různé kategorie jak přípravky, tak o hodinu později „nováčků“. Před polednem přichází na řadu žactvo skupin B a C. Celkem se závodí ve 24 kategoriích.

Po celou dobu od zahájení se s dětmi, nejen z vlastního klubu, ale i z jiných měst, rozcvičuje a je jim u mantinelu před jízdou dispozici nový šéftrenér hradeckého týmu, olympionik a šestinásobný mistr Československa ve sportovních párech Alan Spiegl. „Já jsem jako trenér nikdy na malých, lokálních krasobruslařských závodech nebyl, je to pro mě premiéra a těším se na to. Je to uklidnění duše. Dělat s dětmi je asi to nejlepší, co může člověka potkat,“ říká Alan Spiegl.

Vajgarská pirueta se i letos pojede v rámci celorepublikového projektu Bruslička Českého krasobruslařského svazu. „Smyslem projektu je zachytit nejširší dětskou krasobruslařskou základnu a současně umožnit závodit i těm sportovcům, jejichž tréninkové možnosti jsou z jakýchkoliv důvodů omezenější a nedokázali by se dobře uplatnit ve vyšších soutěžích,“ vysvětluje Pavel Borusík, předseda hradeckého klubu. Loni se tým nad Vajgarem v rámci Brusličky účastnil čtrnácti závodů po celé České republice, letos plánují přibližně stejný počet.

Výsledky v rámci projektu Bruslička se nicméně ve svých kategoriích propisují i do soutěží Českého krasobruslařského svazu. I na těch se hradecký oddíl podílí. „V minulé sezoně jsme závodili ve třech závodech vyšší soutěže Českého krasobruslařského svazu a v té letošní už máme tento počet v tuto chvíli za sebou. Počítám, že se zúčastníme přibližně osmi závodů ČKS,“ doplňuje předseda klubu.

V jindřichohradeckém týmu je aktuálně 46 aktivně bruslících dětí, plus osm hendikepovaných sportovců. Tréninkové kategorie zahrnují náborové děti, přípravky, všechny žákovské kategorie a juniory. Týdně tu obsadí dvanáct hodin na ledě, šest suchých tréninkových jednotek, dva balety ve spolupráci se ZUŠ v Jindřichově Hradci a jednu hodinu tance. A odvedená práce je vidět i dnes na ploše zimního stadionu.

A nejen tam. Člověk jde po chodbě a vidí tu uvolněnou atmosféru mezi dětmi. Starší pomáhají s úpravami a dolaďují účesy mladším, věk není limitem ani překážkou v navázání pevných vztahů. A pak ta vůně. Stačí se přiblížit k šatně domácího týmu. To je „catering“ pro malé i větší svěřence místního klubu, který připravili jejich rodiče jak pro domácí bruslaře, tak pro přijíždějící. Nejen soutěživost a rivalita, ale i příjemné zázemí patří k dobrému závodu.

Ten se v pozdních odpoledních hodinách přesouvá do mezioddílové části mimo projekt Bruslička. Tady už svoje dovednosti v základních prvcích předvádí ti nejmenší. „Nechali jsme v podstatě vyhrát všechny, pro takto malé sportovce je důležitá hlavně motivace, a zároveň aby byl sport zábavou,“ objasňuje Pavel Borusík.

Zábavný je i konec celé Vajgarské piruety – zazávodí si i někteří rodiče místních bruslařů a mají šanci se před osmou hodinou večerní, stejně jako jejich děti, postavit na „bednu“.

A pak už čeká pořádající klub jen úklid, bilancování výsledků, radost z povedené akce….. a potemnělá ledová plocha.

Výsledky Vajgarská pirueta:

Žačky nejmladší B: 1. Ema Housková (HC Strakonice), 2. Žaneta Jourová (Bruslařský klub České Budějovice), 3. Natálie Martínková (HC Vajgar Jindřichův Hradec)

Žačky mladší B: 1. Eva Chmelíková (Bruslařský klub Hradec Králové), 2. Markéta Scholzová (Kraso Hronov), 3. Amelie Pavlíková (VSK Technika Brno)

Žačky B: 1. Kristina Panošková (Krasobruslařský klub Milevsko), 2. Viktorie Filipová (Spartak žebrák), 3. Adriana Němcová (Krasobruslařský klub Stadion Praha

Žactvo nejmladší C: 1. Sofie Šťástková (TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí), 2. Zuzana Mikešová (KK Dvůr Králové nad Labem), 3. Martin Smolíková (TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí)

Žactvo mladší C: 1. Mia Derevianko (HC Lední medvědi Pelhřimov), 2. Hana Pospíchalová (HC Lední medvědi Pelhřimov), 3. Kateřina Jandová (SK Jiskra Domažlice)

Žactvo C: 1. Amálie Dvořáková (HC Vajgar Jindřichův Hradec), 2. Karolína Konečná (HC Lední medvědi Pelhřimov), 3. Kateřina Čunátová (Krasobruslařský klub Milevsko)

Žáci mladší B: 1. Jaroslav Scholz (Kraso Hronov), 2. Vítek Borusík (HC Vajgar Jindřichův Hradec)

Přípravka žactvo nejmladší: 1. Justýna Košťálová (HC Vajgar Jindřichův Hradec), 2. Štěpánka Hořejšová (Bruslařský klub České Budějovice), 3. Mariana Schneiderová (HC Vajgar Jindřichův Hradec)

Přípravka nováčci starší: 1. Johana Ševčíková (Krasobruslařský klub Benešov), 2. Eliška Kružíková (Dukla Jihlava Mládež), 3. Elizabeth Bedlánová (Bruslařský klub České Budějovice)

Přípravka nováčci mladší: 1. Maxim Coubal (Krasobruslařský klub Benešov), 2. Natalie Zbirovská (Dukla Jihlava – Mládež), 3. Adéla Hrdinová (Krasobruslařský klub Milevsko)

Nováčci starší dívky: 1. Lucie Medvídková (Dukla Jihlava – Mládež), 2. Klára Máče (HC Vajgar Jindřichův Hradec), 3. Zoe Seilerová (Bruslařský klub České Budějovice)

Nováčci mladší dívky B: 1. Lucie Jiráková (Bruslařský klub České Budějovice), 2. Nikol Ficková (Bruslařský klub České Budějovice), 3. Andrea Fidlerová (HC Vajgar Jindřichův Hradec)

Prvky Ukaž co umíš: 1. Cathrin Čapek (HC Vajgar Jindřichův Hradec)

Junioři C: 1. Veronika Dofková (SK Jiskra Domažlice), 2. Eliška Kortanová (Krasobruslařský klub Milevsko), 3. Jana Smolíková (TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí)

Junioři B: 1. Jakub Máca (KK Telč)

Juniorky B: 1. Nicol Balounová (HC Vajgar Jindřichův Hradec)

Adult B: 1. Adam Baloun (HC Vajgar Jindřichův Hradec), 2. Hana Vaníčková (HC Vajgar Jindřichův Hradec), 3. Eliška Andršová (Univerzitní sportovní klub Praha)

Alena Daňková, spolupracovnice redakce