Hráči Basket Fio banky během sezony v Kooperativa NBL vyhráli pouze čtyři z 38 duelů a svůj zmar dokonali v baráži s prvoligovým Hradcem Králové. Doma soupeře zdolali 96:93, ale na východě Čech prohráli 102:91 po prodloužení a po šesti letech budou v příštím ročníku mezi tuzemskou elitou chybět.

Ihned po skončení neúspěšné sezony klub ukončil spolupráci se všemi zahraničními hráči, tedy Upchurchem, Rhymesem, Sinadinovičem a Petričem. A odchází i chorvatský kouč Rudolf Jugo.

„Přejeme jim hodně štěstí do dalších angažmá a zraněnému rozehrávači Sinadinovičovi i brzké uzdravení,“ zmínil tiskový mluvčí klubu banky Jan Šebek.

Podle generálního manažera Basket Fio banky Radka Nováka je jednou z příčin sestupu fakt, že během sezony jindřichohradečtí basketbalisté nebyli schopni do vítězného konce dotáhnout řadu vyrovnaných zápasů.

„Jestliže jsme v minulé sezoně uměli takové duely na svou stranu zlomit, letos ne. A bylo jich nejméně patnáct. Měli jsme sice dostatek zkušených hráčů, ale nezvládali to mentálně,“ tvrdí.

Jindřichohradecký klub už nyní začíná formovat síly pro prvoligové boje a na návrat do nejvyšší soutěže. Kádr českých hráčů zatím zůstává beze změn, stejně tak pozice Karla Forejta, který bude v roli trenéra nadále pokračovat.

„Rád bych vzkázal klubům z Kooperativa NBL, že všichni čeští hráči jsou u nás vázáni dlouhodobou smlouvou, která byla z naší strany vždy stoprocentně plněna. Věřím, že Jindřichův Hradec se po roce mezi basketbalovou elitu opět vrátí,“ zdůraznil Radek Novák.

Mužstvo samozřejmě dílčími změnami projde a bude i doplněno. Vše se ale bude odvíjet od finančních možností.

„Teprve nás však čekají jednání s našimi partnery a sponzory. Záleží na nich, zda budou mít chuť nás nadále podporovat a v jaké výši. A na základě toho teprve budeme řešit strategii ohledně posil. Basketbal na nejvyšší úrovni však na jih Čech patří, takže náš cíl je jasný,“ dodal manažer.

Hráči nyní mají až do konce května volno, pak je čeká zhruba třítýdenní posezonní přípravný blok. Následovat bude dovolená a kolem 10. srpna by měla odstartovat hlavní fáze přípravy na příští sezonu.