Pokud chceš delší závod, najdi si větší planetu.

Přesně tato věta je v podtitulu bikepackingového závodu, který startuje pod Vítězným obloukem v Paříži. „Pravidla jsou jednoduchá,“ odpovídá novinářům Jakub Vlček, který má ve svém kalendáři červeně zatržený termín: 14.6. 2020.

Z PRAVIDEL ZÁVODU

-Používat se smí pouze vlastní síla

-Musí ujet minimálně 28 000 km východním směrem

-Musí projet protilehlými body na Zemi

-Jezdci nesmí využívat cizí pomoc
Žádné finanční ceny

„Je to vážně jednoduché, kdo se vrátí k oblouku jako první z druhé strany, vyhrává,“ doplnil s pousmátím.

Sportovci objedou kompletně celou zeměkouli.

Ujedou 28 000 km. „Pojede se východním směrem, protneme dva protilehlé body a pohybovat se budeme na severní i jižní polokouli.“

Nikdo extrémním sportovcům nesmí pomáhat, v pravidlech je zakázána dokonce i jízda v háku.

Od roku 2018 drží oficiální rekord Jenny Graham. Ten zvládl celou trasu za 124 dní, 10 hodin, 50 minut.

Ambiciozní sportovec má za sebou závody 1000 Miles Adventure, kde obsadil sedmé místo. Startoval i na Transcontinental Race (7.). „To je 4 200 kilometrů, jel jsem méně než dvanáct dní, to znamená průměr 350 kilometrů na den.“ Závodů má za sebou opravdu celou spoustu. „Do školy jsem vždycky jezdil na kole,“ říká sportovec, který za studiem cestoval po trase Chrudim – Ústí n. Labem (200 km).

„Cestoval jsem na kole také s programem Erasmus do Tromsø,“ vrací se ke 4 000 kilometrů dlouhému putování na sever Norska, do města, kde Jihočechům udělal tolik dobré jméno fotbalista Zdeněk Ondrášek…

Přípravy na velké závody a jejich průběh mohou Jakubovi fanoušci sledovat na facebooku, nebo na stránkách www.jakub-vlcek.cz.

„Když to jde, jezdím i na služební cesty na kole,“ říká.