K zápasům tým odjel bez dvou klíčových hráčů. Kromě avizované absence Šustka, jenž byl s Libercem na turnaji v Polsku, ale neodcestoval ani Holanda, jehož na poslední chvíli neuvolnil Děčín z obavy jeho přílišného přetížení před startem nejvyšší soutěže Mattoni NBL.
„Naopak Pardubice proti nám vyrukovaly v nejsilnějším možném složení, včetně pendlů z áčka. Základní pětka Procházka, Sismilich, Novotný, Budínský a Mikeš začala celkem době a v 5. minutě jsme po trojce posledně jmenovaného vedli 10:6. Pak ovšem z naší strany přišel nepochopitelný kolaps. Přestala nám vycházet střelba a soupeře jsme pouštěli do rychlých brejků, čímž jsme závěr první čtvrtiny prohráli 1:15,“ konstatoval předseda BK JHComp J. Hradec Libor Žižka.
Desetibodový náskok domácích se pro další vývoj ukázal jako klíčový. Přestože J. Hradec hru postupně vyrovnal, rozdíl ve skóre zůstal s menšími odchylkami na obě strany až do konce. Zapadl tak i výborný výkon Budínského, který se stal s 26 body nejlepším střelcem utkání.
Stejná základní pětka dostala příležitost také druhý den na palubovce nováčka z Trutnova. Hosté ale k zápasu nastoupili už mnohem více koncentrovaní a ve 3. minutě vedli 13:2! Svůj náskok však JHComp postupně ztrácel.
„Úsek mezi 22. a 26. minutou jsme prohráli 0:13. Do našeho výkonu se vnesla nervozita. Lacino jsme odevzdávali míče a navíc chyběla ochota vracet se do obrany,“ poznamenal Žižka. Ale ani Trutnov neoplýval přílišnou jistotou, a tak se mu nepodařilo bodově příliš odskočit. I proto přinesl závěr zápasu velké drama.
„Na začátku poslední minuty snížil Mikeš na 71:74 a do konce duelu již padaly koše pouze po trestných hodech. Domácí Houser s Plašilem je neproměnili, jednou se trefili pouze Marek a znovu Plašil, z naší strany byl jednou úspěšný Novotný a dvakrát Procházka. Za stavu 76:74 nám zbývalo osm vteřin na útok. Akci jsme sehráli dobře, ale trojkový pokus Budínského se sirénou zastavila obroučka. Štěstí, které jsme si vybrali doma proti Litoměřicím, se k nám tentokrát otočilo zády. Při vší úctě k soupeři jsme se ale porazili vlastními chybami,“ domnívá se šéf klubu.
Už po odehrání úvodních kol se ukazuje, že basketbalová první liga bude letos neuvěřitelně vyrovnaná a rozhodovat může každý zápas.
„Musíme se poučit z nedostatků a zapracovat na psychice. 13. a 14. října nás čekají další duely na domácí půdě proti Sokolu pražskému a Benešovu, v nichž bychom se chtěli rehabilitovat. Venku můžeme vyhrát, ale doma nesmíme prohrávat!“ důrazně uzavřel Libor Žižka.

Fakta z I. ligy

Pardubice B – JHComp 86:73 (21:11, 43:30, 65:51)
Body: Budínský 26 (6 trojek), procházka 14 (2), Novotný 12, Sismilich 6 (1), Mikeš 5 (1), Němec 5, Bubeník 3 (1), Mužík 2.

Trutnov – JHComp 76:74 (21:21, 47:50, 66:57)
Body: Sismilich 15 (1), Novotný 14, Budínský 13 (3), Mikeš 13 (2), Němec 9, Procházka 7, Malach 3.

Příští program:

JHComp – Sokol pražský
sobota 13. října – 18 hodin
JHComp – Benešov
neděle 14. října – 11 hodin