Jindřichohradeckým basketbalistům patří v prvoligové tabulce sedmá příčka

Přitom zejména z prvního duelu proti Zlínu panovaly v domácím táboře obavy. „Za dobu našeho účinkování ve druhé nejvyšší soutěži jsme tohoto soupeře ještě neporazili. A navíc nám chyběli klíčoví hráči Holanda, Šustek a Procházka,“ vysvětluje předseda klubu Libor Žižka.

Jindřichohradecký tým však zdobila bojovnost a odhodlání nepříjemnou bilanci zlomit. Domácí základní sestava Bubeník, Sismilich, Budínský, Novotný, Mikeš se dostala hned na začátku do mírného náskoku, ale Zlín jí nedovolil bodově výrazněji odskočit. K vidění však byly oboustranně pohledné akce, kterým diváci po zásluze aplaudovali. Střelecky se prosazovali především Novotný s Budínským. Tři čtvrtiny duelu ovšem hosté drželi krok.

„O zaslouženém vítězství rozhodl náš nástup do závěrečné čtvrtiny. Během dvou minut se nám podařilo odskočit na dvanáctibodový rozdíl. Zlín viditelně znervózněl a navíc jeho hráčům začaly docházet síly. Náš náskok tak postupně narostl až na jednadvacet bodů. Závěr už byl tak trochu exhibiční a dohrávali jej chlapci z lavičky,“ těší Žižku.

Lepší fyzička

Proti Olomouci zahájila základní pětka Holanda, Mikeš, Sismilich, Šustek a Novotný sebevědomě a 5. minutě vedla 17:4. Hosté se ale z úvodní sprchy překvapivě rychle otřepali a v 15. minutě se dostali dokonce do vedení – 28:32.

Netrvalo naštěstí dlouho. Na počátku třetí čtvrtiny se projevily fyzické parametry Novotného s Mikešem, do jejichž rukou směřovala většina míčů od spoluhráčů. Oba se prosazovali jak z „první“, tak po doskoku a především jejich zásluhou se skóre na domácí straně šplhalo rychle nahoru – 67:48.
„V závěrečném dějství se strhly na obou stranách střelecké manévry. Olomouc se prosazovala především pod košem, my zase zaznamenali v této části hry šest trojek. Naše kolektivní pojetí se sice trochu vytratilo, ale i tak byly k vidění hezké momenty,“ podotkl šéf klubu.
Nejlepším střelcem obou zápasů byl Tomáš Novotný. Proti Zlínu mu zdatně sekundovali Budínský se Sismilichem, proti Olomouci se zase prosadili Mikeš a Šustek.

„Získali jsme dvě důležité výhry. Duel se Zlínem navíc ukázal, že dokážeme hrát výborně i bez pendlů z nejvyšší soutěže. Ale k úplné spokojenosti přece jen ještě něco chybí. Do Vánoc hrajeme čtyřikrát venku, ale budeme se snažit vytěžit z těžkých duelů co nejvíce bodů,“ uzavírá Libor Žižka.

Fakta z I. ligy

JHComp J. Hradec – Zlín 84:73 (26:21, 45:44, 59:55)

Body: Novotný 24, Budínský 22, Sismilich 18, Bubeník 10, Němec 6, Mikeš 2, Máca 2 – Kramer 15, Panáček 11, Šimáček 10

Trojky: 7:7

Fauly: 24:24

TH: 20/13:23/16

Diváků: 400

JHComp J. Hradec – Olomouc 93:81 (21:19, 46:38, 67:57)

Body: Novotný 22, Mikeš 18, Šustek 18, Holanda 14, Procházka 12, Sismilich 7, Němec 2 – Helekal 19, Sedláček 16, Černošek 16

Trojky: 10:6

Fauly: 17:19

TH: 11/7:10/9

Diváků: 130