V první lize přituhuje, play off se blíží. JHComp si doma nemůže dovolit ztrácet

„Přesto si nemůžeme dovolit doma ztrácet body. Mezi sedmými Pardubicemi a desátou Ostravou je totiž pouze dvoubodový rozdíl. A my se nacházíme právě mezi nimi na osmé, tedy poslední postupové příčce do play off,“ je si vědom důležitosti obou duelů předseda JHComp J. Hradec Libor Žižka. Včetně výše zmiňovaných duelů totiž čeká jindřichohradecký tým do konce základní části první ligy už jen sedm střetnutí.

Mají co oplácet

„Opava podává v průběhu sezony velmi kvalitní výkony. Tým se po loňské neúspěšné snaze o návrat mezi elitu podařilo vhodně doplnit a nyní jde od vítězství k vítězství. Ostravští basketbalisté sice začali vlažně, ale nyní jsou ve velké herní pohodě a rázem se z nich stal jeden z hlavních adeptů na postup do vyřazovacích bojů. Velkou psychickou vzpruhou je pro ně určitě i poslední výhra právě nad Opavou, které uštědřili vůbec první porážku v sezoně. Rozhodně se tedy máme na co těšit,“ tvrdí.
Oběma protivníkům navíc mají domácí co oplácet, neboť v úvodních vzájemných soubojích na severu Moravy vysoko prohráli. V Opavě 73:93, v Ostravě pak dokonce oslabený JHComp zaznamenal nejvyšší porážku v sezoně v poměru 70:98.

Na Ostravu kompletní

V jindřichohradeckém táboře se opět řeší otázka sestavy pro sobotní duel, kdy tým kvůli kolizi s nejvyšší Mattoni NBL většinou nemůže spoléhat na pendly Tomáše Šustka (Liberec), Jiřího Holandu (Děčín), Ondreje Procházku (Sadská) či Vladimíra Sismilicha (Brno).
„Jednání v tomto ohledu vždy probíhají do poslední chvíle, takže uvidíme. Ale v neděli proti Ostravě už bychom zase měli být kompletní. Co se týče našich kmenových hráčů, příprava pod vedením hrajícího kouče Aleše Kočvary probíhá podle plánu a zatím neregistrujeme ani žádné zdravotní problémy,“ informoval šéf klubu.

O soupeřích

Opavský tým i přes jedinou zmiňovanou porážku suverénně kraluje dosavadnímu průběhu první ligy. Mezi hlavní opory patří velezkušený rozehrávač a exreprezentant Czudek, jemuž zdařile sekunduje především Čarnecký, na křídlech pak hrají prim Hutňan s Remešem. Hra lídra je založena na výborně organizované obraně s bleskovým přechodem do protiútoku, mužstvo si vede výborně i ve střelbě z perimetru.
Ostrava praktikuje podobný herní styl a hodně dává příležitost mladým hráčům, a to i pendlům z nejvyšší soutěže, z nichž nejvíce vyčnívá rychlý křídelník Palyza. Pozici klíčového rozehrávače však obstarává starý známý z působení u Vajgaru Patrik Smažák, pod koši se nejvíce prosazují zkušený Kresta a mladíci Maděra s Markem.

Kadeti o první místo

O víkendu se ve sportovní hale představí v posledních dvou zápasech základní části také ligoví kadeti jindřichohradeckého Slovanu.
Ti si už s předstihem vybojovali účast v osmičlenném finále, z něhož vzejdou postupující do extraligy. Slovan hostí zítra Písek B (15), v neděli Klatovy (13) a v případě výhry ve druhém duelu se stane i vítězem své ligové skupiny!
„V celorepublikovém finále, kam společně se Slovanem postoupí i Klatovy, se započítávají vzájemné zápasy, takže mladé basketbalisty ročníku narození 1992 a 93 čeká skutečně velký zápas a zasloužili by si také podporu publika,“ podotkl Žižka.

 

Program I. ligy

sobota 2. února – 18 hodin
JHComp – Opava

neděle 3. února – 10.30 hodin
JHComp – Ostrava
(sportovní hala J. Hradec