Jindřichohradecký terénní triatlonista neměl letos v Evropě soupeře, neztratil se však ani v silné konkurenci za oceánem

Na amerických ostrovech v závěru října obhajoval ve dvanáctičlenné české výpravě 11. místo z loňského roku. Letos si v silné konkurenci sice o jednu příčku pohoršil, nicméně podstatně, a to o 45 minut, vylepšil výsledný čas, který stáhl těsně pod čtyři hodiny (3:58.58).
A to je při porci 1500 metrů plavání v rozbouřených vlnách oceánu, 35 kilometrech na kole v náročném členitém terénu a jedenáctikilometrovém závěrečném krosovém běhu skutečně výborný počin!
„Při plavání jsem se držel v lepší polovině startovního pole, které čítalo na 600 závodníků. A nebyla to vůbec nuda. Byly vlny, po trase jsme narazili na rejnoka i želvu,“ líčí.

Zaseknuté stopky

Zato kolo bylo podle jeho slov doslova šílené. „Polovina tratě vede do kopce až k vrcholu jedné z havajských sopek a sjezd je možná ještě náročnější. Kolo klouže po lávových kamenech, což je velmi nebezpečné,“ vysvětluje a přidává i jednu zajímavost: „V zápalu boje jsem si neuvědomil, že ve Spojených státech se délka počítá na míle. Když jsem míjel kótu s číslem patnáct, podíval jsem se na hodinky a myslel, že mě trefí z tak špatného času. Ale naštěstí to bylo úplně jinak,“ pousměje si při této vzpomínce.
Závěrečný běh už si užíval, přestože trasa byla opět extrémně náročná. „Dostal jsem se do kontaktu s jedním výborným závodníkem a společně jsme hodně dalších předběhli. Navíc mi trenér dobře poradil, abych nevytuhl. To znamená, že jsem na občerstvovacích místech vždy zvolnil, zastavil se, uvolnil svaly,“ poznamenal.
Poslední dvě míle do cíle však doslova sprintoval. „Chtěl jsem svůj čas stlačit pod čtyři hodny, ale v závěru se mi zasekly stopky a neměl jsem kontrolu. Tak jsem to napálil, co to šlo,“ říká student pražské fakulty tělesné výchovy a sportu.

POD PALMAMI. Jindřichohradecký terénní triatlonista Lukáš Chochole strávil na Havaji bezmála tři týdny. Na mistrovství světa v kolébce xterry skončil ve výborném čase dvanáctý. Na snímku pózuje před svým dočasným azylem.

Foto: archiv Lukáše Chochole

V juniorech končí

S letošní sezonou, která byla jeho poslední v juniorské kategorii, je Lukáš Chochole nadmíru spokojený. Ale nyní jej čeká náročný přechod do hlavní kategorie dospělých.
„Bude to asi hodně těžké, ale o to větší motivaci mám. V příštím roce zřejmě vynechám domácí pohár, ale rád bych absolvoval evropskou tour. Taky bych se více chtěl začít věnovat cyklistické cross country. Už kvůli zaměření ve škole. A pochopitelně bych se v příštích letech zase rád podíval na Havaj, což znamená projít úspěšně kvalifikací.“
Činí pro to hodně. Po krátkém volnu totiž už zase polyká obrovské tréninkové dávky. Kolo, bazén, běh. Připravuje se prakticky denně, tři dny v týdnu absolvuje dokonce třífázový trénink. A přeje si příznivou zimu – plnou sněhu.
„To abych mohl hojně využít běžky. Na nich se dá nahnat hodně fyzičky,“ dodává talentovaný sportovec, který by brzy mohl kráčet ve šlépějích svého trenéra, bývalého vynikajícího závodníka Michala Pilouška.