Na čtyři desítky startujících se na česko–rakouské hranici zúčastnily 6. etapy třetího ročníku zimní série závodů

Poprvé tak bylo možné naplánovat trasu tak, aby byly kontrolní body jak na našem území, tak v Rakousku. Jedním takovým byl například i nejsevernější bod Rakouska, který leží jen kousek od hotelu.
Dále trasa vedla okolo bunkrů z druhé světové války a nejzdatnější běžci měli možnost poznat krásná místa přírodní rezervace Homolka či Fabián.

Pouta se spojují

Pro všechny sportovce to byl velice příjemný zážitek a hlavně starší účastníci, kteří ještě pamatují ostnaté dráty, byli dojati. I když tady od roku 1989 již nehlídali žádní vojáci se psi, přesto na Peršláku byl „konec světa“.
Nyní je cestička mezi Lesním hotelem Peršlák a obcí Haugschlag i v zimě hezky prošlapaná a je vidět, že tento přirozený přechod do Rakouska je zase hodně užíván. Stará pouta ze zase spojují.
Už na letní sezonu připravují zainteresovaní z obou stran hranice tento starý přechod více zviditelnit a propojit tak cyklistické stezky, přechod pro pěší turisty a také pro golfisty.
Dále je plánovaná i kulinářská a naučná stezka mezi oblíbenou rakouskou výletní restaurací Perzi v Rottalu Peršlákem.
To vše by mělo doplnit ještě muzeum na hotelu, které bude věnováno pohnuté minulosti Novobystřicka a hlavně historii kasáren a působení finanční stráže za první republiky.

Sněhulákův kufr

Ale vraťme se zpět k orientačnímu běhu. Celkem 38 startujících se v okolí Peršláku zúčastnilo 6. etapy třetího ročníku série Sněhulákův kufr. Pořadatelem akce, která nesla název Schengen, byl oddíl Tolar J. Hradec, jehož člen Petr Čížek obsadil v kategorii B 3. místo.
Nejvýše ze závodníků z Jindřichohradecka v kategorii A byl Jan Beneš (Slovan J. Hradec), jenž skončil čtvrtý. V průběžném pořadí devítidílného seriálu patří Martině Tiché (Tolar JH) druhá pozice v „béčku“.

SRAZ. Účastníci orientačního běhu Schengen, který uspořádal jindřichohradecký oddíl OK Tolar, před Lesním hotelem Peršlák.

(Pro zvětšení klikněte na snímek)

Foto: archiv Deníku

Výsledky

Kategorie A: 1. Libor Jirků (Ekonom Praha), 2. Jan Flašar ml. (USK Praha), 3. Štěpán Hejzlar (Kotlářka Praha), 4. Jan Beneš, 8. Petr Kubičko, 10. Jiří Parkán, 17. Alois Romanovský (všichni Slovan J. Hradec), 19. Jaroslav Kovář (Tolar J. Hradec).

Kategorie B: 1. Marie Dulovcová (Křemže), 2. Marek Ševčík (SKP Č. Budějovice), 3. Petr Čížek (Tolar JH), 5. Jana Benešová, 6. Zdeňka Jirků, 7. Lucie Píšová (všechny Slovan JH), 8. Tereza Tichá (Tolar JH), 9. Iveta Benešová, 11. Ivan Gřunděl (oba Slovan JH), 14. Lenka Kovářová, 17. Milena Kovářová (obě Tolar JH).

Marcus Hauser, Roman Pišný