Na Jindřichohradecku organizované sportovní vyžití pro lidi s tělesným a zdravotním postižením chybělo. Chystá se změna.
Na Jindřichohradecku organizované sportovní vyžití pro lidi s tělesným a zdravotním postižením chybělo, proto mívají soutěže pořádané SK OK tak početné obsazení. Na akcích, které se souhrnně nazývají Hry usměvavých srdcí, ovšem startují i zdraví sportovci. Hlavním organizátorem akcí je šéf SK Otakar Kinšt, jenž nám v rozhovoru o Hrách prozradil více.
První otázka, která je nasnadě, směřuje k názvu – jak vznikl?
Co se názvu akcí týká, tak ten vznikal postupně. Už ani nevím jaké byly další varianty, ale konečná verze je jejich složeninou. Asi hlavní podíl na názvu má, ale moje desetiletá dcera Magdalena, která vytvořila plakáty a diplomy. Namalovaná srdce na nich skutečně dokázala rozesmát.
Jaká je historie Her, kdo se jich účastní?
Kraťoučká, vždyť jsme zkušebně začali loni na podzim. Nato, že toho máme za sebou docela málo, tak už historie je bohatá. Na soutěže tohoto charakteru už si začíná zvykat široká veřejnost; a zájem o ni roste. Je to dáno i tím, že se při sportovních kláních střetávají zdraví i handicapovaní jedinci. Zdravé osoby často svým, různými postiženími limitovaným, kamarádům pomáhají a ti jim to vrací úsměvem a vytvářením dobré nálady. V tom se poté naplňuje oprávněnost názvu Her, protože usměvavá srdce mají ti, kteří by se dle názoru zdravého člověka měli trápit. Naopak osoba s postižením svým optimistickým přístupem dává zdravému jedinci na vědomí, že jeho strádání je vskutku malicherné. Jednotlivých soutěží se zúčastňují především osoby se zdravotním a tělesným postižením, dále jejich přátelé a doprovod, děti s rodiči a příchozí.
Jak Hry probíhají?
Letos se koná jejich druhý ročník. Loni na podzim jsme zkušebně udělali první ročník, přičemž se jednalo pouze o pétanque. Už tehdy nás potěšila účast, když přišlo sportovat na šest desítek lidí. Při akci proběhla anketa na téma: jaké sportovní odvětví by bylo vhodné zařadit do programu. Padaly návrhy jako přehazovaná, skákání v pytlích, skákání přes švihadlo, ruské kolky, kros, atletický víceboj, kuželky, bowling. Dle těchto instrukcí jsme se řídili.
Jak tedy vypadá program letošních Her?
Začínali jsme devátého června orientačním během v příměstském lese Šajba. Poté pro Centra sociální péče proběhl devatenáctého června turnaj v přehazované, pak následoval třetí díl letošních Her – disciplínou byly kuželky. Po prázdninách bude program pokračovat, nejprve se 29. září bude hrát osvědčený pétanque a 27. října Hry vyvrcholí kláním ve stolním tenisu. Musím dodat, že složení seriálu není definitivní. Některé disciplíny se třeba neosvědčí, tak je vyřadíme, místo nich přidáme jiné. Naším cílem je udělat celý soutěžní ročník takový, aby ho mohl absolvovat každý. To znamená zdravá osoba, i člověk s jakýmkoliv handicapem. V zásobě ještě máme další možné druhy sportů, například závěsný kuželník, káču, lukostřelbu, armsport – přetlačení rukou. I když už se jedná o druhý ročník, tak se teprve učíme, snažíme se odstraňovat chyby v organizaci.
Kde se Hry uskutečňují?
Už jsem zmiňoval, že orientační běh se konal v lese Šajba u Jindřichova Hradce. Přehazovaná se uskutečnila na volejbalových antukových kurtech jindřichohradeckého Tyršova stadionu, dvoudráha tamtéž hostila soutěž v kuželkách, na prosívkovém hřišti tohoto stadionu se bude hrát také pétanque. Soutěž ve stolním tenisu proběhne v sále Domu dětí a mládeže. Touto cestou bych chtěl vyjádřit dík oddílu orientačního běhu TJ Slovan Jindřichův Hradec za skvěle připravené tratě, kuželkářům stejné jednoty za zapůjčení kuželny.