Naposledy zvítězili 23. listopadu doma nad Pardubicemi, poté dvanáctkrát v řadě prohráli a spadli až na dno tabulky. Ve čtvrtek večer se ovšem dočkali, když v jindřichohradecké sportovní hale po heroickém výkonu zdolali Opavu (83:79).

Tento zápas 28. kola MNBL byl v něčem zvláštní, vůbec nikdo si totiž nepřipouštěl, že BK Lions nevyhraje. „Byl jsem si vsadit na naše, dneska je to tutovka," se stoprocentní jistotou tvrdil jeden můj známý. „Bookmakeři tomu nerozumí, Lvům nevěří, vypsali na ně nízký kurz. Jenže dneska nad tímto mačem drží někdo pevnou ruku shůry," dodal.

Zápasu nechybělo nic, měl vynikající úroveň. V čase 3:03 min. si už kouč Lvů Karel Forejt vybral oddechový čas, protože jeho tým prohrával 4:9. Time-out pomohl a za 64 vteřin BK Lions vedl 10:9. Až do konce periody si žádné z mužstev nevypracovalo náskok. Pokud nebylo vyrovnáno, tak buď vedla Opava nebo Lvi, ale nejvíce o jeden či dva body.

Druhá čtvrtina se od té první lišila snad pouze v tom, že se po 4 bodech Tomáše Vošlajera, trojce Adriana Melskiho a dvojbodovém koši Jana Pavlíka dostal Hradec do pětibodového náskoku ve 14. minutě (28:23).
Pauzu na poradu si tentokrát vzal trenér Opavy Petr Czudek. I u Slezanů oddechový čas pomohl, rychle otočili vývoj a v 18. minutě výtečný Jakub Blažek natáhl náskok hostů na rozdíl 7 bodů (39:32).

V té chvíli se projevil Američan Brian Tracey na domácí straně. Čekalo se stále, kdy se spící střelec probudí. Hráč, jenž v předchozím kole počastoval Nymburk 37 body, zaznamenal s Opavou za 19 minut jediný dvoubodový koš. Za 20 vteřin na konci druhé části přidal půltucet! Po obrátce přišel tříminutový střelecký výpadek Jihočechů, kteří rázem prohrávali 40:47. Navíc vyráběli ztráty, měli hodně faulů. Tracey musel být na lavičce, jelikož měl od 22. minuty tři osobní chyby, Ferrakohn Hall od 11. minuty dokonce čtyři. Se Lvy to nevypadalo dobře, 94 vteřin před koncem třetí čtvrtiny prohrávali již 56:67. Avšak těsně před koncem expert na důležité koše Pavlík trefil trojku, Tracey proměnil obě šestky, takže před posledním kvartálem klesl opavský náskok na rozdíl šesti bodů.

Závěrečná čtvrtina přinesla nervy drásající zápletku až do posledních sekund. Náskok Opavy se snížit sice podařilo po trojce Mitche Rollse, trefě Pavlíka a fantasticky hrajícího Hernsta Laroche. Slezané avšak stále vedli, o bod, o dva, o čtyři, ale pořád. Teprve na začátku 38. minuty se ukázala síla Traceyho. Sice jej tížily čtyři fauly, ale na ně nedbal. Nejdříve trojkou srovnal (77:77) a vzápětí po dlouhé době získal Lvům vedení (79:77). Drama vrcholilo, přičemž hostující favorit závěr nezvládl. Ze hry už se netrefil, naopak byl doražen Larochem, jenž Opavě sebral naději útočným doskokem a čtyřmi pohodovými trefami ze značky trestného hodu.

„Celý tým dnes bojoval, celý tým žil na lavičce. Výhru jsme vydřeli a ukázali pravé srdce. Poprvé v sezóně jsem před zápasem tvrdil, že tentokrát opravdu věřím ve výhru. Vidím naše kluky a vidím partu, která se po všem zlém opravdu semkla a chce bojovat. Věřím, že tohle nebylo poslední naše bojovné představení. Jdeme však dále, čeká nás Prostějov," měl obrovskou radost sportovní ředitel BK Lions J. Hradec Radim Valcha, jenž předeslal, že v neděli 2. února, tedy zítra (17 hod.) budou Jihočeši hrát zápas 29. kola na Hané.

Fakta o zápase
BK Lions J. Hradec – BK Opava 83:79 (17:18, 40:41, 61:67).
Sestavy a body: Tracey 26, Laroche 16, Vošlajer 9, Hall 8, Rolls 8, Pavlík 7, Melski 5, P. Novák 4, M. Novák – Blažek 20, Ďukanovič 16, Šiřina 15, Sokolovský 9, Gniadek 8, Kramný 6, Dokoupil 5, Vlček, Dihel.
Trojky: 8:9.
Šestky: 20/17:23/18.
Fauly: 22:20.
Nejlepší hráč: Hernst Laroche (J. Hradec).
Rozhodčí: Vyklický – Kurz – Blahout, Diváků: 650

Roman Pišný