VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství joggingových stezek

Nejprve k tomu názvu, občas si naplánuješ tuto trasu, když se cítíš fyzicky špatně. Má to dva důvody, když je to opravdu tak, pohybuješ se jakoby v posledním tažení, ale pokud se ti běží dobře, vidíš, že to byla jen věc ukňourané psychiky.

7.2.2009
SDÍLEJ:

Joggingové stezky 3. dílFoto: Jaroslav Cempírek

Díl třetí: Kopec Mrtvýho indiána

Musíš se omluvit Andymu Pascuovi, náčelníkovi jedné indiánské rezervace z Washington State, kde jsi s přítelem pobýval. Byl to moderní vysokoškolsky vzdělaný člověk, který se pravděpodobně neodebere někam na vyvýšeninu, kde vypustí duši, ale klepne ho ze svých indiánských spolubratrů srdeční nebo mozková mrtvička, protože indiáni v některých rezervacích mají velmi podobné zájmy jako naši milí cikánští spoluobčané, prostě Andy bude mít asi konec poznamenaný touhle civilizací.

Párkrát jsi měl pocit, že neběžíš lehce na tenhle kopeček, ale že lezeš jako ten starej indián někam zdechnout. Zvěř tě pak lehce nahlodá a bude tahat po loukách a po lese.

Zanech ale morbidních představ. Musíš se zmínit o čase, kdy je vhodné běhat. Tvé amatérské fotky neprozrazují, kdy to bylo, občas se zapojoval do akce digitálního foťáčku i blesk. Ale čekal jsi na rozednění ponurého, lednového sobotního rána. Jsou lidé, kteří dávají přednost rannímu pohybu, jiní zase odpolednímu a večernímu, někteří by nikdy neběželi po jídle. Ty to máš jednoduché, vůbec nemyslíš, jestli je to po jídle anebo před. Krávy třeba po jídle leží a přežvykují, ale protože ty nemáš zvýšený počet žaludků, tak se s tím neobíráš, i když lékaři by asi běh po přejedení zrovna nedoporučovali.

Doporučíš tedy běžet kdykoliv, ale velmi nutná je zásada, při dešti anebo v mrazu doběhnout až k domovním dveřím. Prochladnutí z přerušení fyzické zátěže by mohlo být opravdu katastrofální a mohl by sis při běhu pro zdraví způsobit nezdraví.

Začátek trasy je stejný jako u té psychotrasy, ale nepoběžíš v lesíku vlevo dokola ale přímo úhlopříčně. Již známá, výškově i směrově rozmanitou stezkou, tě přivede k hlavní silnici. Opatrně ji přeběhneš a vzhůru směrem do vojenského prostoru. Tam ale nevběhneš, protože je to zakázané, ale při první možnosti zatočíš vlevo. Na konci této cestičky tě čeká krásné zákoutí se samostatnou borovicí a následný výběh na hráz rybníčka. Podotýkám, že neběžíš ještě ani pět minut a máš v plicích svěží vzduch a jsi svědkem sentimentální přírodní krásy zimně spící krajiny. Na hrázi tě nepřekvapí lidi, protože tihle pejskaři se vyskytují v každou denní i noční hodinu. Noční běh je také možný, ale pouze na odpovídajícím terénu a osvětlení. I když výjimky také známe, tak třeba dr. Špidla běhal v noci po lese s velkou baterkou v ruce, a jak je vidět, přineslo to ovoce, dotáhl to daleko a pokud vím, běhá stále. Nestydí se ani za svou slavnou hadovku.

Jako milovník psů přemýšlíš o tom, copak se kolem těch lidí na hrázi bude motat za pejska. Bude to roztomilý ratlíček, který nám z hravosti vykousne jenom kus lýtka, anebo to bude bestie, která nás povalí, zalehne a lehkým stisknutím krku cvak a je po tobě.

Máme tu druhý případ, ale zde je vyhráno. Zaměstnaná bestie neútočí, i když tě sleduje alespoň pohledem.

Přeběhneš hráz, malý můstek, za ním doleva a je tu cesta krajinou, jíž se budeš držet delší dobu. Pozor však, její povrch je velmi rozmanitý, pečlivě došlapovat. Nejsi na trase ani deset minut a již vidíš na poli hejno srnek. Cesta nakonec přechází v mírné stoupání. Provede tě kolem dalších dvou rybníčků, plynule stále běžíš pravidelným tempem a celkově neuběhlo více než patnáct minut a jsi na kopci.

Již jsi asi zmiňoval, že běhat může člověk, který nemá moc velkou nadváhu, protože jinak je ohrožen pohybový aparát. Pokud tě něco začne bolet, nemusíš hned běžet k lékaři, ale udělej si běžeckou přestávku. Jistě by se hodila i preventivní lékařská prohlídka. Za komunismu bývali sportovní lékaři, kteří rozuměli sportovní činnosti a moc dobře věděli, že sportovec je zcela jiný pacient než normální smrtelník. Čím běh můžeš nahradit? Jakoukoliv jinou aerobní činností. Kolo, plavání, spinning. Výhody běhu jsou, že je velmi efektivní, nejsme zavřeni v jednom prostoru a je téměř zadarmo.

Ty jsi ale vyběhl na kopec, vzpomněl sis, že se nacházíš již na bývalém sudetském území, což je vlastně v okolí J. Hradce téměř všude. Pohlédneš dolů k zamlženému Hradci. I tento zimní, neutěšený pohled je úchvatný, svoboda volné přírody. Chudáci Pražáci.

Pokud nemáš dost běhu, neseběhneš zpět po stejné cestě, ale budeš pokračovat dál rovnoběžně s otínskou silnicí, a pak kolem nových domků dolů k Otínu, po silnici do Otína a dole za hospodou vlevo, a pak navázat na cyklostezku, což pro běžce zrovna požehnání není, když je zledovatělá jako v tomto případě, a tak vedle ní a jsme na louce pejskařů, zde je více variant, no a jsou před námi supermarkety. Můžeme mezi nimi, ale též pod nimi, vyhnout se lidem, což volím já a přes silnici a je tu náš starý dobrý panelák, v něm zánovní vana, přestavěná koupelna, tudíž ráj středoškolského učitýlka.

Právě tato trasa může být i nádhernou pěší procházkou. Běhu a chůzi pro zdraví zdar!

Jaroslav Cempírek

7.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Ilustrační foto.

Mladík se projel na cizím kole

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení