Veronika si jako malá holčička přála jezdit na koni, a neustále prosila rodiče, aby jí její sen splnili a koně koupili.

„Když jsem slavila své páté narozeniny, z ničeho nic se za plotem objevil taťka sedící na poníkovi jménem Cedra, a tak to vlastně všechno začalo,“ popisuje.

„Poníka jsem tehdy chodila pouze obdivovat. Občas mě na něm někdo povozil, ale byla jsem ještě malý prcek, a tak jsem ani nemohla být sama ve stáji bez dozoru,“ dodává.

Jak čas plynul, její rodiče viděli, že Veroničin zájem o koně neupadá, ale naopak stále roste. Rozhodli se tedy pořídit dalšího poníka, na němž se naučila Veronika jezdit. Ve svých 12 letech pak začala přemýšlet o účasti na závodech.

„Vyhledali jsme proto mou nynější trenérku Michaelu Kralertovou, s jejíž pomocí a pomocí mých rodičů jsem si udělala jezdeckou licenci, kterou jsem absolvovala na Míši koni jménem Mistery,“ říká Veronika.

Již první sezóna pro ni byla celkem úspěšná, a proto se společně s rodiči rozhodla, že na další sezónu si pořídí vlastního koně.

„Při cestě pro valacha Maira jsme si domů přivezli nejen jeho, ale také dalšího valacha Norbela,“ vzpomíná se smíchem. V současnosti tedy jezdí na těchto dvou koních veškeré své závody.

Nejvíce zkušeností získá člověk podle Veroniky přímo na koni. Ta ale trávila své začátky hlavně se zaměstnankyní v jejich zemědělství, kde se starali o koně. Další zkušenosti pak sbírala se svou trenérkou.
Veronika se minulou sezónu zúčastnila několika závodů, především ve všestrannosti.

„Zatím největším úspěchem pro mne byla účast na Mistrovství České republiky ve všestrannosti, kde jsem obsadila čtvrté místo. Dalším obrovským úspěchem pro mě bylo získání ceny Žáka roku za rok 2009,“prozradila.

Veronika trénuje nejčastěji doma na pískové jízdárně. Nejraději ale jezdí spolu s kamarádkou na vyjížďky do blízkého okolí jejich vesnice. „Jízda na koni pro mě znamená opravdu všechno! Je mi ale jasné, že by to nešlo bez pomoci a podpory ze strany mých rodičů a mojí trenérky, které patří veliká část mého úspěchu,“ tvrdí.

Ti, kteří by chtěli s jezdectvím také začít, musí podle ní být hlavně vytrvalí a milovat koně, bez nichž by se člověk v tomto oboru daleko nedostal.

Lucie Schmiedová