Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo včera večer v dačickém městském kulturním středisku.

Jednotlivci

V hlavní kategorii dospělých vyneslo hlasování odborné komise složené především ze sportovních funkcionářů a starostů měst a obcí třeboňského taekwondistu Jana Mračka.

Čtyřnásobný mistr Evropy z roku 2008 si oproti loňsku vyměnil post s dvojnásobnou vítězkou ankety biatlonistkou a vytrvalkyní Pavlou Schornou, která tehdy závodila ještě pod dívčím jménem Matyášová.

Ta nyní „klesla“ na stříbrnou pozici, když těsně předstihla dalšího borce z líhně Taekwondo ITF Třeboň Pavla Štefla, jenž v tomto bojovém sportu loni dosáhl dokonce na titul světového šampiona.

kompletní pořadí:

Mládež do 15 let

I v kategorii mladých nadějných sportovců skončila dvouletá nadvláda plavce jindřichohradeckého Slovanu Martina Rusa. Toho na cestě za zlatým hattrickem „přehodila“ velká naděje tuzemské atletiky, oštěpařka a koulařka Jana Řežábková z Nové Včelnice.

V uplynulém roce prakticky nenašla doma ani v cizině v žákovské kategorii rovnocennou soupeřku. Třetí místo vybojovala dačická judistka Kateřina Malá.

kompletní pořadí:

Kolektivy

Obhajoba prvenství interligových házenkářek J. Hradce není velkým překvapením, stejně jako třetí příčka třeboňských taekwondistů. Mezi ně se však na druhou pozici vklínili prvoligoví kuželkáři z Dačic, což se rozhodně nečekalo.

kompletní pořadí:

ANKTETA ČTENÁŘŮ JINDŘICHOHRADECKÉHO DENÍKU

JEDNOTLIVCI:  
1. Pavel Štefl (Taekwon-do ITF Třeboň) 767,
2. Jan Mraček (Taekwon–do ITF Třeboň) 662,
3. Viktor Mikeš (BK J. Hradec) 585,
4. Tomáš Kubeš (KLH Vajgar J. Hradec) 370,
5. Josef Filip (Slovan FK J. Hradec) 252.
JEDNOTLIVCI DO 15 LET:
1. Jiří Kulhánek (Taekwon–do ITF Třeboň) 647,
2. Martina Vonková (Jiskra Třeboň) 520,
3. Kateřina Malá (Sokol Centropen Dačice) 415,
4. Pavel Pícha (Slovan J. Hradec) 263,
5. David Mát (HBC Olymp
J. Hradec) 65.
KOLEKTIVY:
1. Jiskra Lázně Třeboň – házená muži 359
,
2. Taekwon –do ITF Třeboň – bojová umění muži 287,
3. SK Suchdol nad Lužnicí – hokejbal muži 245,
4. BK J. Hradec – basketbal muži 229,
5.TJ Házená J. Hradec – házená ženy 56.

Čtenáři hlasovali prostřednictvím webových stránek Deníku.

NA DOPLNĚNÍ:

Věčné polemiky o srovnávání neporovnatelného přicházejí napřetřes pokaždé, když se schyluje k vyhlášení podobných anket, jakou je i Nejúspěšnější sportovec roku 2008 na Jindřichohradecku.

Jistě, těžko nějakým objektivním způsobem poměřit, zda je náročnější provozovat na různých výkonnostních úrovních bojový sport, biatlon, veslování či atletiku. A hlasování vždy bylo, je a bude kombinací objektivních podkladů na základě dosažených výsledků a subjektivních pocitů i sympatií k tomu či onomu ze strany jednotlivých hodnotitelů. Tak to prostě je. Nicméně, konečné výsledky rozhodně dávají smysl a je jen dobře, že k ocenění nejlepších dochází.

Všichni sportovci bez výjimky si totiž uznání zaslouží. Za předvedené výkony, dosažené výsledky, snahu, bojovnost i reprezentaci klubu a obce. A nejsou to jen ti, kteří se umístili na předních příčkách či figurovali v seznamech kandidátů navržených na ocenění v jednotlivých kategoriích.

Celosvětová finanční recese už dorazila i k nám a sportovci by sami nejlépe potvrdili, jak je stále náročnější jejich oblíbený obor provozovat. Náklady na vybavení, cestování, pronájmy sportovišť a další související výdaje totiž neustále vzrůstají.

Je nabíledni, že bez pomoci a podpory obcí a měst, a to zejména na mládežnickém poli, by se většina oddílů dnes už neobešla a mnoho z nich by balancovalo na hraně zániku.

I proto je třeba vnímat pozitivně, že jindřichohradecké okresní sdružení ČSTV do vyhlašování ankety radnice aktivně zapojilo. Představitelé obecních samospráv, i když ještě ne všichni, si už také začínají uvědomovat, že výborné výsledky jejich reprezentantů mohou přispět k dobré reklamě a proslaví města či obce víc, než cokoliv jiného.zdenek.prager@denik.cz

Vítězné házenkářky:

Složení týmu TJ Házená J. Hradec: předsedkyně klubu Jaroslava Krupicová, trenér René Kumpán, Markéta Doláková, Hana Martinková, Zuzana Kupková, Kateřina Krupicová, Iveta Matoušková, Zdena Bubeníková, Eva Bezpalcová, Lenka Pilařová, Zuzana Keslerová, Jitka Matoušková, Martina Vysloužilová, Simona Klečacká, Šárka Hroníčková, Zuzana Kohoutová, Barbora Eliášová, Petra Bubeníková, Klára Sigalová a Iva Cepáková.

Veterán mezi elitou

Další pozoruhodnou sezonu má za sebou cyklista Rudolf Hronza z jindřichohradecké stáje Bike sport Joma (6. místo).

V závodech na horských kolech v ní obhájil titul mistra republiky v půlmaratonu, na stejné distanci zvítězil v Českém poháru a nejlepší byl i v dlouhodobém republikovém seriálu Prestige Trophy Kolo pro život.

V kategorii veteránů nad 60 let nemá v Česku konkurenci a po zásluze se umístil na šesté příčce v anketě Nejúspěšnější sportovec roku 2008 na Jindřichohradecku.

Anketu Nejúspěšnější sportovec roku 2008 připravovaly okresní sdružení ČSTV v Jindřichově Hradci ve spolupráci s vydavatelstvím Vltava –Labe–Press, a to prostřednictvím produkční a marketingové společnosti ČOK–CZ a Jindřichohradeckého deníku jako mediálního partnera.

Další podrobnosti nejenom o sportovcích, ale o celé anketě najdete v souvisejících článcích.