Aktivní obrana a rychlá hra v útoku zdobila v úvodu Lvy, kteří v první čtvrtině vedli až sedmibodovým rozdílem (6. – 13:6). Bohužel takto hrát nevydrželi po celou první čtvrtinu, i když ji nakonec vyhráli 19:17. Druhé dějství o výsledku rozhodlo, neboť hosté náhle zcela vypadli z role. Nedokázali doskočit míč pod pražským ani svým košem, začali hrát individualisticky.

Domácí Slovinec Mitja Nikolič si dělal, co chtěl. Za druhou periodu nastřílel 13 bodů. K tomu všemu se hosté nějak znelíbili triu sudích, které proti nim otočilo několik výroků. Fauly na Pavla Nováka byly odpískány obráceně, Stanislavu Zuzákovi byla přisouzena třetí osobní chyba za to, že před ním Michal Mareš uklouzl. Lvi sotva udrželi nervy na uzdě, přesto Lamb Autrey a kouč Karel Forejt inkasovali technické chyby. V poločasu Lions prohrávali rozdílem 11 bodů, i když v průběhu druhého kvartálu měli až šestnáctibodovou ztrátu (18. – 28:44, 20. – 30:46).

V závěru první půle se střelecky chytil Dalibor Fait, jenž je do Hradci zapůjčen právě z USK Praha. Spolu s Donaldem Robinsonem Lvy držel nad vodou i po obrátce, kdy se na palubovku vrátili také pivotmani Zuzák a Tomáš Vošlajer, kteří seděli dlouho na lavičce se třemi fauly.

Do posledního kvartálu vstupovali Jihočeši s třináctibodovým mankem a chutí utkání zvrátit. Díky košům Brisona Whitea, Lukáše Stegbauera a skvělé celoplošné obraně se několikrát Lvi dotáhli k Sovám velmi blízko (36. – 67:71, 38. – 72:74, 40. – 73:75). Pokaždé, když k obratu chyběl krůček, se něco nepovedlo. Například neproměnit šestky, nedat koš z jasné pozice.

Bohužel úplný závěr do své režie zase vzali sudí, kteří neuznali smečovaný koš Whitea, jemuž aplaudovala celá hala. Pak stejnému hráči odpískali nesportovní chybu za to, že zakopl… Prohra na Folimance může Lvy mrzet o to více, že devátý Kolín v 41. kole doma vyhrál nad Děčínem.

„Domácí tým hrál chytře, my jsme měli problémy s bráněním hry jeden na jednoho. Zápas vyhrál šťastnější tým, i když po celý průběh vedl. Musíme se dívat dopředu, chceme do play off, teď hrajeme dvakrát doma. Zápasy proti Brnu a Ostravě doufám, že zvládneme," uvedl asistent trenéra Lions David Musil.

S brněnskými basketbalisty, kteří uzavírají tabulku, se Hradec ve své hale střetne už v sobotu (18 hodin).

USK PRAHA – J. HRADEC 84:80 (17:19, 46:35, 68:55)
Sestavy a body: Feštr 25, Nikolič 23, Štěrba 13, Krusič 6, Mareš 6, Slavík 5, Grunt 4, Křivánek 2, Hájek, Svoboda – Fait 16, Robinson 16, White 14, Zuzák 14, Novák 6, Stegbauer 5, Vošlajer 5, Autrey 4, Hanuš, Melski.
Trestné hody: 28/25:25/19. Trojky: 9:7. Fauly: 27:25.
Rozhodčí: Lukeš – Kučerová – Baloun.