Svitavští Tuři hned v úvodu ukázali, kde je jejich hlavní síla. Tomáš Teplý a Kanaďan Jahmal Jones začali zápas trojkami a na 80 vteřin donutili hosty dotahovat ztrátu. V čase 03:09 min. byl stav vyrovnán 8:8, pak Stanislav Zuzák proměnil dvě šestky a od té chvíle se Lions drželi v náskoku, který byl na konci první čtvrtiny devítibodový.

Hosté byli mnohem kompaktnějším týmem, měli co nabídnout ve všech herních činnostech. Rovněž ukázali, že přesné zakončení z delší vzdálenosti jim není cizí. Za tři body se trefili Tomáš Vošlajer, Adrian Melski i Joshua Nofflet.

V druhé periodě se Lvi dostali až do dvojciferného odstupu po dvou bodech Pavla Nováka (12. – 29:18). Svitavy poté přidaly v obraně, doskočily si pro několik míčů pod útočným košem a k Jonesovi s Teplým se připojil s trojkami Martin Bašta. Nebylo divu, že Tuři v 16. minutě vyrovnali na 31:31. V té chvíli však zabrali Zuzák, Nofflet a Vošlajer, kteří zajistili svému týmu poločasové vítězství.

Třetí čtvrtina změnu nepřinesla, hosté měli stále něco k dobru, vedli o 2 až 9 bodů. Na domácí straně už nic nepřidal Bašta., body obstarávalo jen stále stejné duo hráčů. Svitavské pivoty Nickchause Doakse i Kennetha Barkera naprosto vymazal Vošlajer, jenž hraje ve výtečné formě. Zkušeně si počínal i Zuzák a vždy včas zabral rovněž Nofflet. Na konci třetího dějství tak vedli Lions 59:51.

Čtvrtý kvartál se nadlouho dal posuzovat jako duel Jones vs. Lions. Kanadský drobek (172 cm/68 kg) trefoval ze všeho. Za dvě minuty zaznamenal sedm bodů, celkově za čtvrtinu 16! V zápase, v němž ani na vteřinu neslezl z palubovky, si v pěti ukazatelích vylepšil osobní rekordy. Dalších šest bodů v posledním hracím období dal Teplý, zbytek Svitav dva.

To bylo rozhodující, neboť bodová zátěž Lvů byla rozložena na více hráčů. Především Nofflet prokázal pevné nervy a přesnou ruku, když v čase 37:59 min. Tuři srovnali na 72:72. Sedmadvacetiletý Američan sedmi body v řadě vytáhl stav na 79:72 a Svitavám už nedal čas k tomu, aby myslely na obrat.

Velmi dobrým výkonem se prezentoval Stephon Lamar, jenž na palubovkách soupeřů hraje mnohem uvolněněji než před domácím publikem v Hradci. Proti Turům přispěl k výhře důležitými koši v pravou chvíli. Nastřílel 17 bodů, získal sedm faulů, měl pět asistencí a čtyři doskoky.

„Je to vybojované vítězství, které mohlo být výraznější a také dříve jisté. O klid jsme se ovšem připravovali zbytečnými vlastními chybami. Důležitá je výhra, chtěli jsme ji a věřili v ní. Výkon týmu byl semknutý a hlavně vedl k přerušení série proher. Jedeme dál, ještě je toho hodně před námi. Pořád nás čeká mnoho práce," konstatoval sportovní ředitel Lions Radim Valcha.

V dalším kole jindřichohradecké basketbalisty čeká duel v Kolíně, který je na programu v sobotu (17.45 hodin).

SVITAVY – J. HRADEC 75:80 (16:25, 34:38, 51:59)
Sestavy a body: Jones 32, Teplý 21, Bašta 12, Barker 4, Vaňák 3, Doaks 3, Jaroš, Špaček – Nofflet 25, Vošlajer 20, Lamar 17, Zuzák 9, P. Novák 4, Melski 3, White 2, Stegbauer, Šoula.
Trojky: 13:9. Fauly: 20:20.
Trestné hody: 18/14:15/9.
Rozhodčí: Hošek, Nejezchleb, Jedlička. Diváci: 580.

Autor: Roman Pišný