„Hlavní myšlenkou bylo dát lidem na Jindřichohradecku možnost soutěžení a poměření fyzických sil. Je tady krásná příroda, sjíždějí se sem lidé i za aktivní dovolenou,“ uvedl ke vzniku seriálu závodů za pořadatele Jan Hájek. Loňský první ročník se konal v pěti městech a obcích okresu, letos k nim přibude navíc i Jindřichův Hradec.

„V roce 2008 jsme pořádali společné mistrovství České republiky a Slovenska v silniční cyklistice, což byl pro nás vlastně strop. Přemýšleli jsme, co dál. Měli jsme pořadatelskou skupinu zhruba dvaceti, třiceti lidí, technické zázemí, a tak jsme si říkali, že tohle bude pro nás pořadatelsky oddechovější. Jenže ono to oddychově stejně dělat nejde. Musíte připravit trať, ceny, zajistit zvláštní užívání komunikací, sehnat peníze – člověk k tomu přistupuje pořád stejně,“ vysvětluje Hájek.

Přestože účast v závodech podle jeho slov hodně ovlivňuje počasí, loňský ročník se setkal s kladnou odezvou, kdy počet startujících postupně narůstal, a tak se cyklistická soutěž do měst a obcí vrátí. „Jejich vedení bylo rádo, že se tam bude něco dít. Protože byl zájem ze strany jindřichohradecké radnice, rádi se vracíme i do Jindřichova Hradce,“ dodal s tím, že organizátory podporuje i celá řada dalších sponzorů, kteří si zaslouží poděkování.

Vyznačený závodní okruh kolem měst po méně frekventovaných silnicích bude v délce 20 až 25 kilometrů a pojede se na čas, přičemž kategorie zdatnějších jej pojede dvakrát.
Pro delší trasu A je přípraveno podle věku a pohlaví sedm kategorií, pro kratší trasu B pak šest. Prvních dvacet míst je hodnoceno body od 20 po jeden, které se v seriálu sčítají. Jindřichohradecké finále bude navíc zvýhodněné plus pěti body. „Do celkového hodnocení se započítává pět nejlepších výsledků závodníka,“ upřesnil Hájek.

Připraveny jsou i dvě dětské kategorie do 13 let věku. „Zatímco ostatní pojedou na trase, děti budou jezdit na náměstí,“ dodal. Připraven je i zábavný program a občerstvení pro diváky a doprovod účastníků. Ukázky první pomoci předvedou členové Českého červeného kříže, vystoupí Aerobic Team Lena, k vidění budou i břišní tance.

Startovné je pro trasu A 350 korun za závod, pro B 250. Zahrnuje startovní číslo, výsledkový servis a stravenky na nápoj, těstovinový salát a guláš v místní restauraci. Nezbytnou podmínkou startu každého závodníka je kolo v řádném technickém stavu a cyklistická přilba.