Stále předposlední místo patří jindřichohradeckým basketbalistům v tabulce Kooperativa NBL. Neodpoutali se z něho ani po 18. kole nejvyšší tuzemské soutěže, v němž hráli v Opavě. Sice tam 34 minut vedli, ale v závěru nezvládli čelit domácí ofenzivě a prohráli osmibodovým rozdílem.

Od 17. vteřiny Lvi v Opavě vedli, když první body hostů obstaral Pavel Novák košem s proměněnou šestkou. Začátek jindřichohradeckému celku vyšel, vždyť za čtyři a půl minuty dovolil domácímu favoritovi jedinou trefu. Vedl 11:2 a klidně mohl vést i víc. Do konce první čtvrtiny se pak Opavě podařilo snížit až na tříbodovou ztrátu, ale trojka Stephona Lamara v poslední vteřině první periody značila zasloužené vedení Hradce 26:20.

Druhé hrací období bylo ze strany jihočeského týmu ještě lepší. Dařilo se mu v obraně i ve střelbě, kterou nejlépe vystihuje poločasový poměr úspěšnosti v procentech – 56:35. Sedm bodů v druhém kvartálu zaznamenal Joshua Nofflet, neomylnou ruku měl Lukáš Stegbauer (6 bodů). Hosté brzy vedli dvojciferným rozdílem (13. – 33:22), největší náskok měli dvanáctibodový (20. – 48:36), v poločase měli Jihočeši k dobru 11 bodů.

Po změně stran upadla hra do oboustranné letargie, obě mužstva se předháněla ve výrobě chyb. Náskok Lions lehce klesl, ale pořád byl dostatečný (26. – 59:49). O body hostů se starali především Nofflet a pivotman Tomáš Vošlajer, avšak oba začali mít problém s množstvím osobních chyb, obdobně na tom byl i Stanislav Zuzák.

Všichni tedy museli hrát obezřetně, aby neputovali předčasně na lavičku. Lvi tím pádem zatáhli obranu, což se nezdálo být chybou, neboť Slezané jsou třetím nejhorším týmem soutěže ve střelbě z dálky. Jenomže proti Lvům hodili statistiku za hlavu a přesnými trojkami začali vývoj střetnutí otáčet na svoji stranu.

V posledním kvartálu hosté ještě stále drželi drobný náskok (31. – 65:59; 33. – 67:62; 34. – 69:67), ovšem šest minut před koncem Luděk Jurečka poprvé získal vedení Opavě (34. – 69:70), jež už nepustila.

V poslední čtvrtině domácí celek vystřelil na koš Lions 17 střel, z toho šestnáctkrát trefil! Proměnil všech šest svých tříbodových pokusů a za 10 minut dal 34 bodů. Nebylo divu, že na takovou kanonádu hosté nenašli protizbraň.

Petr Czudek, trenér Opavy: „Jindřichův Hradec je sice předposlední, ale v Opavě názorně ukázal, jak je soutěž vyrovnaná. Nepřijel k nám zápas odehrát tak, jak to v minulé sezóně dělal v utkáních venku, ale chtěl u nás uspět svojí koncepcí. Věděli jsme, že vyhrál ve Svitavách a Brně, kde my jsme prohráli, čekala nás těžká práce. Přesto jsme Lions nechali hrát jejich způsobem, nefungovala nám ani zónová obrana, což je naše hlavní zbraň. Teprve v druhém poločase, kdy jsme začali být agresivní v obraně a přesní v útoku, se ukázal charakter našeho kádru, který se nepoložil, i když se tolik nedařilo. Pomohly nám trojky Jurečky a trefy Filipa Zbránka z rohu, po nichž jsme si už střelecky věřili. Je to vydřené vítězství a určitě se zápas líbil divákům, protože to bylo drama až do posledních vteřin. Jsem rád, že se šťastným koncem pro nás."

Karel Forejt, trenér Lions: „Gratuluji domácímu mužstvu k výhře, i když my jsme zápas začali tak, jak jsme si představovali. Hlavně v útoku nám hra vycházela. Sice jsme po dvaceti minutách měli bodově navrch, ale už ke konci poločasu Opava přitvrdila obranu. Právě její agresivita a také bouřlivá atmosféra, které podlehli nejen naši hráči, vedly k tomu, že se domácí tým asi pět minut před koncem poprvé dostal do náskoku. Ten si pak zkušeně pohlídal. My sice v závěru trefili několik trojkových střel, ale k obratu už to nevedlo."
Nejvyšší soutěž dál pokračuje rychlým tempem a už zítra je na programu další kolo. Hradečtí Lvi v něm v důležitém souboji přivítají na domácí palubovce USK Praha (18 hodin) a už by zase po sérii tří porážek s favority potřebovali naplno bodovat.

BK Opava – BK Lions Jindřichův Hradec 93:85 (20:26, 37:48, 59:63)

Body: Dragoun 18, Šiřina 16, Blažek 14, Gniadek 13, Vlček 12, Zbránek 8, Jurečka 6, Cvek 4, Kvapil 2 – Nofflet 24, Vošlajer a Zuzák 14, Lamar 10, Stegbauer 9, Novák 8, Šoula 5, White 1. Rozhodčí: Matějek, Nejzchleb, Heinrich. Fauly: 22:23. TH: 18/24:21/27. Dvojky: 18/34:17/37. Trojky: 13/36:10/19. Doskoky: 34:31. Pět chyb: 32. Vlček – 35. Vošlajer, 39. Nofflet. Diváků: 961.

Autor: Roman Pišný