Očekával se vyrovnaný čtvrtfinálový duel a vývoj úvodní čtvrtiny to jen potvrdil. Nejdříve se vedení ujali domácí Lvi, ale měli nejvýše tříbodový náskok (4. – 9:6; 5. – 11:8). V 6. minutě Levell Sanders, jemuž letos bude už 40 let, proměnil dvě šestky, kterými otočil stav ve prospěch Beksy. Ta ovšem vedla nejvíce o pět bodů (10. – 20:25) a první periodu vyhrála o dva.

Podobný vývoj mělo i druhé dějství, v němž se po trojce Donalda Robinsona na chvíli dostali do vedení Lions (13. – 30:29), jinak si až do konce 16. minuty udržovali mírný odstup hosté. Závěr poločasu ovšem patřil jednoznačně jihočeskému celku, který časové údobí posledních čtyř minut druhého kvartálu vyhrál 17:7.

Spolu s Robinsonem se na zvratu podílel hlavně Tomáš Vošlajer, jenž v roce 2008 právě v pardubickém dresu načal svoji kariéru v nejvyšší soutěži. Akademický reprezentant ČR nastřílel za první půli 13 bodů s osmdesátiprocentní úspěšností střelby 8/10. Před přestávkou hrálo pro domácí tým vše do karet, jelikož vedl o osm bodů. Navíc Vošlajer, Pavel Novák i Stanislav Zuzák měli nulu na účtu osobních chyb. Na druhé straně byl naopak pivotman Ondřej Kohout na pokraji vyfaulování.

Jenže po obrátce se v domácím celku přestalo dařit unavenému Robinsonovi, který k 17 bodům z prvního poločasu přidal pouze jediný proměněný trestný hod. Lvi k tomu všemu nadělali spoustu ztrát.

Navíc Kohouta pod košem nahradil sice pružný, ale nikterak šikovný americký mladík Matthew Hezekiah, jenž zápas dokončil s double-double (11 bodů + 10 doskoků). Ve třináctém utkání v dresu Pardubic v této sezoně si výrazně vylepšil osobní statistiky. Domácí celek se držel ve vedení do 26. minuty (60:59), ještě ve 29. minutě byl stav vyrovnaný 69:69.

Na začátku závěrečného kvartálu Lvi dokonce vedli po koši Brisona Whita 78:77, ale pak přišel totální jindřichohradecký kolaps. Domácí tým totiž během 8:28 min. nedal koš ze hry a toto časové údobí prohrál 1:19! Jakýkoliv komentář je zbytečný.

„Dvaatřicet minut jsme hráli sympaticky. Hráči bojovali, škoda jen několika ztrát a zahozených jasných šancí. Nejlepší výkon z naší strany předvedl Vošlajer, který neomylně trefoval jeden koš za druhým. Za první poločas zaslouží pochvalu i Robinson, jenž se však po změně stran zcela vytratil," pronesl sportovní ředitel Lions Radim Valcha.

Nyní je nutné na zpackaný konec pohárového duelu rychle zapomenout a soustředit se na další boje v nejvyšší tuzemské soutěži, v nichž Lvi usilují o historický postup do play off.. Ten nejbližší je čeká už v sobotu, kdy ve své hale v 30. kole Kooperativa NBL přivítají USK Praha ( 18 hodin).

J. HRADEC – PARDUBICE 81:96 (23:25, 55:47, 74:77)
Sestavy a body: Vošlajer 20, Robinson 18, Autrey 10, Zuzák 10, Novák 9, White 7, Melski 3, Stegbauer 2, Aušprunk 2, Hanuš, Šlechta – Pandula 31, Wall 19, Sanders 13, Hezekiah 11, Kotas 9, Kohout 6, Příhonský 4, Škranc 3, Šoula, Půlpán.
Trestné hody: 20/18:24/18. Trojky: 9:10. Fauly: 21:23.
Rozhodčí: Vyklický – Kučerová – Vondráček.