V přímém souboji o konečné deváté místo potřeboval domácí tým zvítězit, což bylo opravdu to jediné, co nakonec fantastickému duelu chybělo. Jihočeši nakonec prohráli o jediný bod až v prodloužení 95:96  a obsadili konečnou jedenáctou příčku. Vzhledem k tomu, že baráž se letos hrát nebude, mohou se Lvi těšit na další ročník v nejvyšší soutěži.

Vstup do utkání, v němž se s profesionální kariérou basketbalisty loučil Jan Pavlík, jenž odchází do maďarského ASE Atomerömü Paks na pozici manažera klubu, naznačil, že zápas bude vyrovnaný. Po dvou minutách Lvi vedli 5:0, ale po třech už prohrávali 7:8. V 7. minutě právě Pavlík vyrovnal na 17:17 a v deváté Ferrakohn Hall vrátil Lvům vedení (21:19). Čtvrtinu avšak domácí tým prohrál 23:26.

Druhé dějství začal hostující Stanislav Votroubek po 22 vteřinách úspěšným trojkovým pokusem. Byl z tříbodové vzdálenosti neskutečně úspěšný, navíc se k němu s velikou přesností přidali i spoluhráči, takže náskok hostů rostl, i když Lions nehráli vůbec špatně. Votroubek byl neubránitelný, co poslal na domácí koš, to propadlo obroučkou. Nikoliv nadarmo se tento hráč stal mistrem světa 2012 ve střelbě trojek v Řecku. Devítibodová ztráta Lvů v poločase byla ještě milosrdná, pakliže za první půli inkasovali 52 bodů.

Po změně stran se na hřiště vrátil obranně naladěný domácí celek, jenž si začal plnit defenzivní úkoly na jedničku s třemi hvězdičkami. Pod svůj koš nikoho nepustil, na doskoku se o míč prali domácí hráči často sami mezi sebou, hostující Sovy jindřichohradeckému mužstvu dělaly jen komparz. Jejich úspěšnost střelby byla zoufalá. Pokud se vůbec dostaly ke střele, tak minuly. Ze 13 pokusů daly jediný koš! Po třetí čtvrtině Jihočeši vedli rozdílem šesti bodů, přičemž jim mohlo být ještě lépe, jenže 7 z 13 trestných hodů nedali.

Festival zahozených šestek Lvů pokračoval i ve čtvrté periodě, například pro Pavla Nováka střelba z šestkové vzdálenosti byla trestem. Z deseti pokusů proměnil jen dva! Přitom tento hráč sehrál vynikající zápas, v němž docílil triple-double za 23 bodů, 10 doskoků (6 útočných) a 11 získaných faulů. Zvláště kvůli mizérii celého Lions z čáry trestného hodu USK Praha stav dotáhl a otočil. V 39. minutě vedl o 6 bodů (75:81), takže byl blízko vítězství. 67 vteřin před koncem normální hrací doby dal Michal Mareš na 80:84 a Pražané byli blizoučko výhře. O 15 vteřin později Kanaďan ve lvích službách Hernst Laroche však snížil na 82:84, vzápětí Brian Tracey vypíchl míč hostujícímu Lukáši Feštrovi, aby P. Novák vyrovnal 17 vteřin před čtvrtým klaksonem na 84:84. Vzhledem k tomu, že Votroubek na druhé straně kupodivu netrefil trojku, tak se šlo do pětiminutového prodloužení.

V něm téměř tisícovka diváků viděla úžasný boj. Hosté stále vedli o jeden až tři body, Lions vyrovnali jen dvakrát (41. – 86:86; 44. – 90:90). Avšak Laroche 42 vteřin před koncem dostal Lvy poprvé do vedení 92:90, stejný hráč pak 18 vteřin poté dal na 94:91. A do třetice Laroche 7 sekund před koncem upravil na 95:93, když proměnil jeden ze dvou trestných hodů. I pro tohoto hráče byly šestky černou můrou, trefil pouze 6 z 12. Lions měli úspěšnost jen 55,8%, a proto prohráli. Prodloužení totiž v čase 45:00 min. ukončil pražský Jiří Slavík trojkou, která proklouzla obroučkou už po siréně. V basketbalu se takové trefě říká „buzzer beater".

„Je škoda takto prohrát, dnes by si zasloužily vyhrát oba celky. Fanoušci si přišli na své, byla to výborná reklama na basketbal. Litujeme, že loučení s Honzou Pavlíkem nebylo vítězné. Musíme poděkovat divákům, byli perfektní. Tak, jako po celou sezonu. Celý klub před nimi smeká, protože takovouto podporu nikdo v lize nemá. To nám nikdo nevymluví, je totiž jednoduché fandit úspěšným celkům z horní poloviny tabulky, ale srdcem se fandí, i když se nedaří. Jsme na naše fanoušky skutečně pyšní," pronesl po utkání sportovní ředitel Lions Radim Valcha.

J. HRADEC – USK PRAHA 95:96 po prodl. (23:26, 43:52, 64:58, 84:84)
Sestavy a body: Laroche 30, P. Novák 23, Tracey 21, Hall 9, Vošlajer 6, Pavlík 4, M. Novák 2, Cejpek, Dlugoš, Čech – Votroubek 19, Feštr 14, Mareš 13, Slavík 10, Chán 9, Šotnar 7, Vocetka 7, Grunt 6, Křivánek 6, Štěrba 5.
Trojky: 3:13. Fauly: 26:28.
Trestné hody: 43/24:28/21. Rozhodčí: Vyklický, Matějek, Karásek. Diváci: 952.