Přípravu na nový ročník nejvyšší tuzemské soutěže v pondělí zahájili jindřichohradečtí basketbalisté.

„Na prvním tréninku se hlásilo 13 hráčů. Začátek je zaměřený spíše na doplnění kondice a trenéři Karel Forejt s Davidem Musilem postupně přidávají dávky. Hráči měli individuální tréninkové plány a do procesu se tak již zapojili s určitým fyzickým základem. Tréninky probíhají na atletickém oválu i v hale," informoval tiskový mluvčí BK Lions Radim Valcha.

Samotná herní příprava začne zhruba po měsíci a Lvi mají doposud naplánováno deset utkání, většinou na palubovkách soupeřů.
„Začneme tradičně s Jihlavou a na začátku září znovu po roce odcestujeme na trip do Německa, kde nás čekají zápasy s týmy z Würzburgu a z Ehingenu. Poté se představíme v Rakousku, kde poměříme síly se čtvrtfinalistou rakouské ligy z Welsu. Ve třetím týdnu přípravy tradičně pojedeme na turnaj do slovenského Svitu, ale složení účastníků tohoto klání ještě neznáme," nastínil mluvčí klubu program přípravných zápasů.

Od 25. do 27. září pak jindřichohradecký celek pořádá ve své hale další ročník turnaje O pohár starosty města Jindřichův Hradec za účasti Iskry Svit a Slunety Ústí nad Labem.
„Před startem Kooperativa NBL pravděpodobně ještě naladíme formu s loňským finalistou první ligy z Hradce Králové. A 10. října už je na programu úvodní duel nového ročníku nejvyšší soutěže, v němž na domácí palubovce přivítáme Svitavy," zmínil Radim Valcha.
Kádr prošel několika změnami. Lions se rozloučili s trojicí Američanů, kteří si v minulé sezoně udělali výborné jméno.
„Bohužel nejsme rozpočtem velký klub a bylo jasné, že finančním nabídkám z Evropy nemůžeme konkurovat. Nás a vím, že i naše fanoušky, to mrzí, ale musíme si uvědomit, že například cena Donalda Robinsona i Lamba Autreyho stoupla více než na pětinásobek. A takovou smlouvu si může dovolit nabídnout pouze několik klubů v Česku," podotkl.

Jihočeši se rozloučili rovněž s Karlem Aušprunkem, který se rozhodl pro angažmá v Kolíně, a s Petrem Šlechtou, jenž přerušil svou profesionální kariéru.

Základní osa českých hráčů však zůstala pohromadě. Duo pivotů Tomáš Vošlajer, Stanislav Zuzák bude doplňované mladíky Daliborem Faitem, který v loňské sezoně ukázal svůj potenciál, a Lukášem Stegbauerem. Pod košem může a bude alternovat i Pavel Novák. Další výkonnostní posun se očekává od Adriana Melskiho. V týmu pokračují také Jakub Hanuš a odchovanec klubu Jan Šebek.

Nováčkem v hradeckém dresu je naopak Jiří Šoula, odchovanec Pardubic a dlouholetý mládežnický reprezentant.
„Jirka podepsal dlouhodobou smlouvu a již se těší na nový impuls. Jedná se o kvalitního a agresivního obránce, jenž je však potentní i v ofenzivě. Svou bojovností mi připomíná našeho bývalého hráče Tomáše Šustka. Bude alternovat na pozicích rozehrávače a malého křídla," charakterizoval Radim Valcha novou akvizici.

Na rozehrávku přichází Američan Stephon Lamar, jehož Lions sledovali již v průběhu uplynulé sezony. Byl jedním z nejlepších hráčů kanadské univerzitní soutěže a jdou o něm velice dobré reference.
„Jde o hráče s citem pro organizaci hry, je však zvyklý přidávat i body, neboť ve svém týmu byl lídrem. Půjde o jeho první evropské angažmá," poznamenal.

Na křídlo pak basketbalisté Lions získali levorukého Američana Joshe Noffleta.
„Evropský basket velmi dobře zná, protože tři sezony působil v Německu a Finsku. Je to typický střelec s dynamitem v nohách, který by měl být lídrem i v našem týmu," nabídl krátkou vizitku.

Obě zahraniční posily se k mužstvu připojí na konci srpna, navíc podepsali smlouvu na dva roky. Pokud se tedy osvědčí ve zkušebním období a v nadcházejícím ročníku, nic nebrání tomu, aby v kádru hradeckého celku vydrželi po celý uzavřený kontrakt.