Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Toto rčení zcela vystihuje dva duely, které spolu sehrály v nejvyšší soutěži basketbalistů celky J. Hradce a Prostějova během pěti dnů. Zatímco na Hané nezvládli Lvi koncovku a prohráli 92:106, v předehrávce 26. kola se situace úplně otočila. Hosté u Vajgaru v závěru naprosto propadli a zaslouženě odjeli s porážkou v poměru 97:82.

Na hradecké palubovce se od začátku konaly z obou stran ofenzivní manévry. Jihočeši ovšem stále tahali za kratší konec a jen dotahovali prostějovský náskok. Lvům se opět dařilo na doskoku, kde nad ostatními čněli Tomanec a Kramný, hosté však spoléhali na střelbu z tříbodové vzdálenosti. V první periodě se trojkami blýskli Bratčenkov, Slezák, Slovák Marko a také mladíček Kohout, jenž na palubovku přišel jako náhradník a předvedl svůj poločas snů, kdy na co sáhl, to zúročil.

I díky němu se Orli neustále drželi ve vedení. V úvodní čtvrtině vedli nejvíce o 8 bodů na začátku osmé minuty 21:13, ve druhém kvartálu dvakrát vytáhli náskok až k devítibodovému rozdílu, a to 53:44 a pak 57:48. Domácí nováček bojoval, ale pokaždé, když náskok soupeře téměř dotáhl, zkušení hosté zase bodově zabrali.

Po změně stran se Lions chtěli vyvarovat toho, aby zase inkasovali přes šest desítek bodů za poločas, takže se konečně soustředil na obranu. Lepší a rozšířenější lavička jim umožňovala praktikovat náročný celoplošný styl. Prostějov byl donucen ke ztrátám, trojková střelba Hanáků byla rázem tatam a Američan Default byl vidět jen při nevybíravých faulech. Jihočeši postupně náskok favorita stahovali, až se těsně před třetí sirénou dočkali konečně vyrovnání, když šestku proměnil Ondřej Dygrýn (78:78). Čtyři desetiny vteřiny před koncem této periody pak Zachrla poprvé dostal Lvy do vedení.

Poslední dějství se Jihočechům neskutečně vydařilo. Vošlajer s Dygrýnem svojí obranou zlikvidovali prostějovskou ofenzivu a dílo hanácké zkázy pak dokonali přesným zakončením Tomanec, Kramný, Pavlík a Zachrla. Hosté v poslední desetiminutovce zaznamenali pouhé čtyři body! A dá se říci, že doplatili na slabou lavičku, neboť s trenérem Zbyňkem Cholewou přijela jen osmička hráčů, přičemž Švrdlík a Default se vyfaulovali a zraněný Slezák z hrací plochy odkulhal.

V závěru Orli už sotva pletli rukama a nohama. Jejich zoufalost názorně předvedli Kohout s Markem, kteří si v jednom útoku doskočili svých pět neúspěšných střel, načež se pod domácím košem navzájem zbourali. V těch chvílích ovšem již bylo rozhodnuto o zasloužené výhře Jihočechů, kterou si po zápase náležitě užili při oslavách se svými skvělými fanoušky.

Na Lions v dalším kole čeká důležitý duel šelem. Už v sobotu se totiž představí v hale chomutovských Levhartů (17 hodin).

J. HRADEC – PROSTĚJOV 97:82 (24:26, 54:61, 80:78)
Body: Tomanec 28, Pavlík 21, Zachrla 17, Kramný 14, Dygrýn 9, Vošlajer 4, Kysela 4 – Kohout 18, Pandula 16, Slezák 14, Dufault 13, Marko 9, Švrdlík 6, Bratčenkov 3, Prášil 3.
Trojky: 6:9. Fauly: 22:23.
Trestné hody: 26/17:21/17.
Rozhodčí: Vondráček, Nejezchleb, Ramenec.