Jihočeský celek nebyl kompletní, chyběl nemocný Stanislav Zuzák. Místo něho šel na hřiště v základní pětce Dalibor Fait, ale jemu se vůbec nedařilo. Odehrál v první čtvrtině něco přes osm minut, za které stihl tři fauly a jeden nepřesný trojkový pokus. Pak už seděl prakticky až do konce na lavičce. Zuzákova absence se ukázala být velice citelná, neboť utkání se rozhodovalo pod koši, kde centimetry nejzkušenějšího Lva chyběly.

V první čtvrtině potkal Lions tříminutový výpadek, kdy se trefovalo jen Ústí, které ze smírného stavu 6:6 uteklo na desetibodový rozdíl (6. – 6:16). Avšak rychlou minutovou šňůrou, kdy se trefili dvakrát Tomáš Šustek a jednou Terell Lipkins a Malcolm Brooks, se skóre znovu skoro dorovnalo (7. – 17:18). První kvartál nakonec skončil čtyřbodovým vítězstvím Slunety, přičemž účet úvodní části uzavřel dvěma proměněnými šestkami Ladislav Pecka, který má až neskutečnou formu. Jeho bodový průměr za 9 kol je 19,9!

Druhá perioda o výsledku rozhodla, jihočeské mužstvo v ní udělalo 7 ztrát, proměnilo jen 5 ze 16 střel a nedalo 5 trestných hodů ze 7. Dát koš i z těch nejjednodušších pozic byl pro Lvy problém.

Právě v tom byl hlavní rozdíl, Pandy se zakončením šetřily, ale byly ve všech směrech produktivnější. Z jejich 13 střel propadlo 10 hostující obroučkou, všech šest šestek také. Výsledkem přesné ústecké střelby bylo 52 dosažených bodů za poločas a šestnáctibodové manko hostů.

Po změně stran Lvi už tolik nechvátali se zakončením, byli trpělivější. Stav se stále držel okolo rozdílu patnácti bodů. Vyrostl teprve, když se začal trefovat Showron Glover, který své střelecké schopnosti prokázal 8 body v řadě, díky čemuž Severočechy poprvé dostal do více než dvacetibodového odstupu (27. – 50:73). V závěru třetího herního období se střelecky připomněl Chris Tawiah, trefil se i Lukáš Stegbauer, proto se lví ztráta vrátila do stejných intencí jako v půli.

Sedmnáctibodový náskok mohl připadat jako dostačující, ale Hradec se ve čtvrté desetiminutovce ještě nevzdal. Hlavně Ryan Canty svým neutuchajícím elánem hosty strnul k pokusu o zvrat. Doskočil pro 4 balóny, dal 12 bodů.

Něco přidal Brooks, Stegbauer a Lipkins. Rázem z toho byla jen sedmibodová ztráta (39. – 81:88) a očekávání závěrečného drama. To se ovšem nekonalo, neboť zkušenost ústeckých opor je veliká. Glover, Pecka a Cory Abercrombie si posledních 100 vteřin pohlídali.

Karel Forejt, trenér Lions: „Ústí vyhrálo zaslouženě. My jsme chtěli ubránit vymezené území, to byl náš cíl. Dopadlo to tak, že jsme odtud inkasovali osmapadesát bodů, nebyli jsme tam důrazní a agresivní. Hráli jsme tak, jako bychom měli dát domácím sto bodů, ale takový předpoklad se rovná nule. Škoda, že neumíme udržet koncentraci v obraně po celý zápas, máme v defenzívě výpadky, kdy dostaneme koš z každého ze tří čtyř útoků. Takové šňůry pak přinášejí rozhodující ztrátu, jíž už nejsme schopni otočit."

V sobotu čeká Lvy důležitý domácí mač proti Nové huti Ostrava (18 hodin).

ÚSTÍ NAD LABEM – J. HRADEC 98:84 (26:22, 52:36, 73:56)
Sestavy a body: Pecka 24, Abercrombie 19, Glover 15, Šmíd 11, Smith 11, Bosák 8, Votroubek 5, Jefferson 3, Šteffel 2 – Canty 25, Brooks 24, Lipkins 13, Stegbauer 9, Šustek 8, Tawiah 3, Šoula 2, V. Novák, Fait.
Trojky: 5:10. Fauly: 15:14. Trestné hody: 17/13:15/8.
Rozhodčí: Kučera, Vondráček, Znamínko. Diváci: 948.

Autor: Roman Pišný