Do Blanské kotliny našla cestu zatím nejmenší jezdecká účast z celého letošního šampionátu. Dobře připravená, ale každopádně jedna z nejtěžších tratí u nás řadu pilotů odradila a za několika absencemi stojí také zranění.

Martin Michek považuje Blanskou kotlinu za svůj prakticky domácí stadion, ale dlouho se mu tady nedařilo vyhrát závod mistrovství republiky. Toto prokletí zlomil loni a letos dokázal zvítězit znovu.

Jednoduché to však neměl. V kvalifikaci skončil až čtvrtý, když měl nehezky vypadající pád. „Byla to nepříjemná havárie, ze které jsem skoro neodešel po svých," připustil.

V kvalifikaci se naopak zaskvěl jiný Jihočech Václav Kovář, jenž vyhrál s náskokem více než vteřiny před Romančíkem a Smítkou. „Vyhrát kvalifikaci je fajn, ale nepřeceňoval bych to. Je to jen jedno rychlé kolo. Pro závod to nemusí nic znamenat," varoval před přehnaným optimismem.

Do úvodní finálové jízdy však vypálil jako střela Michek. Do první zatáčky najížděl první, i když ho záhy předjel Romančík a poté i Bartoš. Michek však prokázal svou zkušenost. Držel si své tempo, brzy se dostal zpět na druhou příčku a počkal si, až vedoucímu Romančíkovi začnou docházet síly. K tomu také došlo a Michek nakonec vyhrál s velkým náskokem.

Romančík měl později pád a nakonec dojel třetí za v té době lídrem průběžné klasifikace Smítkou. Smůlu měl vítěz kvalifikace Václav Kovář. Začal výborně, držel se absolutní špičky a bojoval se Smítkou o třetí pozici.

Jenže doplatil na Romančíkův pád, kdy musel opustit ideální kolej a také upadl. „Úplně mě to rozhodilo. Ještě jsem se pak v posledním kole na dvojskoku srazil s Rudou Weschtou a pořádně jsem si natloukl," nemohl být spokojen s osmým místem, na kterém projel cílem. „Ale ti úplně nejlepší stejně jedou jiné tempo než já," sebekriticky uznal.

O místo před ním skončil v první jízdě další Jihočech Martin Finěk. Zdeňka Blábolila nepustila do závodu nemoc a Davida Čadka pracovní zaneprázdnění.

Ve druhé jízdě už to byl jasný triumf Martina Michka, jenž od startu vypálil jako první. Rychle si udělal náskok, suverénně zvítězil a v průběžném pořadí se posunul o jediný bod před Smítku. Ten dojel druhý a Bartoš třetí. Dařilo se i Jihočechům: Finěk skončil pátý a Kovář šestý.

Ve třídě MX2 vyhrál první jízdu Francouz Jaulin před Janem Vondráškem a Maďarem Szvobodou. Sedmý dojel ve své možná životní jízdě jihočeský motokrosař Rudolf Plch, devátý byl David Soldát, jenž motokros úspěšně kombinuje s automobilovými soutěžemi.

Druhou jízdu vyhrál Slovák Šimko před Jaulinem. Dobře jeli i Jihočeši, Soldát byl šestý a Plch osmý. Celkovým vítězem se stal francouzský jezdec Jaulin.

Výsledky: MX1 – I. jízda: 1. Michek, 2. Smítka, 3. Romančík, 4. Bartoš, 5. Weschta, 6. Smola, 7. Finěk, 8. Kovář, 26. Gregor, II. jízda: 1. Michek, 2. Smítka, 3. Bartoš, 4. Romančík, 5. Finěk, 6. Kovář, 7. Weschta, 8. Smola. Celkově: 1. Michek 50, 2. Smítka 44, 3. Bartoš 38. Stav MR: 1. Michek 175, 2. Smítka 174, 3. Bartoš 140, 4. Romančík 136, 5. Weschta 108, 6. Finěk 103, 7. Kovář 77.
MX2 – I. jízda: 1. Jaulin (Fr.), 2. J. Vondrášek, 3. Szvoboda (Maď.), 4. Špičák, 5. Krč, 6. Tököli (SR), 7. Plch, 9. Soldát, II. jízda: 1. Šimko (SR), 2. Jaulin, 3. Krč, 4. Sandner (Rak.), 5. Tököli, 6. Soldát, 8. Plch, 14. Hůla. Celkově: 1. Jaulin 47, 2. Šimko 38, 3. Krč 36. Stav MR: 1. Jaulin 174, 2. Szvoboda 153, 3. Krč 142, 4. Šimko 136, 5. Tököli 88.
Veteráni: 1. Žerava 50, 2. Černý (SR) 42, 3. Pach 40. Stav MR: 1. Žerava 200, 2. Černý 158, 3. Skalka 123, 4. Pach 122.
Ženy: 1. Laňková 50, 2. Antošová 44, 3. Hromková 36. Stav MR: 1. Laňková 184, 2. Antošová 182, 3. Hromková 150.