Novinkou letošního domácího šampionátu je, že se závodí hned ve čtyřech vypsaných kubaturách. Kromě tradičních a hlavních tříd MX1 a MX2 si to ve všech závodech rozdají o tituly také veteráni nad čtyřicet let a ženy.

Největší pozornost tradičně poutá třída MX1, ve které obhajuje loňský titul Jihočech Martin Michek z Buksa/ Ados KTM teamu. Tomu první závod v Kramolíně nevyšel úplně podle představ a obsadil třetí příčku. Vyhrál Marek Sukup, druhé místo obsadil Michkův týmový kolega Francouz Florent Richier. „Pro celý seriál je jenom dobře, že se mladí kluci začínají prosazovat. Pro diváky je to atraktivnější. V Kramolíně byl závod hodně rychlý. Uvidíme, jak to bude vypadat na těžších tratích. Ale je určitě dobře, že mladí kluci zvýšili konkurenci," nechal se Martin Michek slyšet po úvodním klání šampionátu.

Formu ale Jihočech má, což potvrdil vítězstvím na závodě mistrovství Evropy v Polsku. „Pacov je pro mě hodně důležitý. Těším se na něj a udělám maximum, abych uspěl," slibuje před nedělním atraktivním závodem.

Možná trochu překvapivým vítězem úvodního závodu seriálu v Kramolíně se stal Marek Sukup z týmu KRTZ, jenž do elitní kubatury před sezonou přestoupil ze třídy MX2. V Pacově se tak představí s červenou tabulkou lídra seriálu. „Před Pacovem jsem se zaměřil hlavně na trénink rychlosti v zatáčkách. Tam jsem cítil, že trochu ztrácím," nechal se slyšet. „Bude to velmi vyrovnané a já chci hlavně závody dojíždět pravidelně na stupních vítězů," doplnil k nedělnímu závodu.

Ve třídě MX2 kraluje po Kramolínu jeho týmový kolega Slovák Tomáš Šimko. Obhájit vedení ale určitě nebude jednoduché. Na paty mu rozhodně bude šlapat hvězdná dvojice zahraničních pilotů týmu Buksa/Ados. Francouz Sulivan Jaulin má za cíl po nevydařeném úvodu získat červenou tabulku pro sebe. Pacov je jedna z jeho oblíbených tratí a díky veliké divácké kulise se mu zde jezdí skvěle. Maďar Bence Szvoboda se sice v mezidobí mezi oběma závody potýkal se žaludečními potížemi, ale na Pacov už by měl být stoprocentně připraven.

Chybět bude na startu v každém případě Jihočech Václav Kovář, jenž si ještě před začátkem sezony zlomil hrudní obratel a letos ho pravděpodobně na motokrosových tratích neuvidíme.

Fanoušci se ale mohou těšit na další zástupce jihočeského motokrosu. Ve třídě MX1 nebudou chybět zkušení matadoři David Čadek a Zdeněk Blábolil, ve třídě MX2 by měl první desítku atakovat David Soldát, mezi veterány nelze vyloučit start Jana Mrázka, jenž by bezpochyby patřil k aspirantům na stupně vítězů.

Silnou sestavu hlásí prakticky domácí Motosport Chýnov. „Tým bude reprezentovat hned několik rakouských jezdců ve třídách MX1 a MX2. Mezi veterány nebudou chybět stálice týmu Jan Chromý, Zdeněk Svoboda a Áda Straka," uvádí týmový manažer Evžen Zadražil.